vineri, 8 iulie 2016

Germania rateaza finala la Euro 2016.

Ieri seara nationala Germaniei a ratat calificarea in finala Campionatului European ,dupa ce a fost invinsa de echipa tarii gazda a turneului ,scor final Germania -Franta 0-2(0-1),ambele goluri ale partidei au fost inscrise pentru echipa Frantei de catre Antoine Griezmann in minutele 45+2,din penalty si in minutul 71,la o mare greseala a portarului Manuel Neuer.
La partida disputata pe stadionul Stade Velodrome din Marsilia au asistat aproximativ 64.100 spectatoori ,arbitrul principal al partidei a fost italianul Nicola Rizzoli.
Daca la acest turneu final echipa Germaniei a reusit sa invinga pentru prima oara echipa Italiei ,iata ca si echipa Frantei a reusit sa invinga echipa Germaniei intr-o partida oficiala ,si a invins-o cu acelasi scor din partida amicala de la Paris ,disputata pe stadionul Stade de France in data de 13 noiembrie 2015.
O partida parca trasa la indigo si atunci ca si acum echipa Frantei a inscris in minutul 45+1 ,prin Oliver Giroud ,si spre sfarsitul reprizei a doua in minutul 86 a reusit sa inscrie si al doilea gol prin Andre Pierre Gignac ,din partida amicala se pare ca jucatorii echipei Germaniei nu au invatat nimic iar greselile personale au fost destul de multe in ambele partide disputate ,daca in partida amicala nu au contat ,acum greselile au dus la ratarea finalei ,si la sansa de a castiga al patrulea titlu de campioana europeana si de a reusi in acelasi timp si realizarea dublei ca si nationala Spaniei care a reusit sa fie si campioana mondiala si europeana consecutiv.
La acest Campionat European echipa Germaniei nu a fost la fel de stralucitoare ca si acum doi ani ,dar totusi au reusit sa mentina standardul ridicat cu care si-a obisnuit  fani si au ajuns pana in semifinale ,ca au fost la o partida distanta de finala si au ratat-o se poate intampla oricarei echipe indiferent de nume sau de palmares ,mai ales ca  fata de parcursul echipei Portugaliei pentru a ajunge in  finala echipa Germaniei a avut un alt parcurs iar cele doua partide cu Italia si Franta ,pot fi oricand o finala de turneu  final mondial sau european.