sâmbătă, 26 februarie 2011

Borussia Dortmund invinge Bayern Munchen, pe Allianz Arena .

Astazi 26.02.2011,pe Allianz Arena din Munchen,s-a disputat partida dintre Bayern Munchen si Borussia Dortmund, partida castigata de prima clasata in Bundesliga si anume Borussia Dortmund cu scorul final de 3-1(2-1).
Golurile au fost inscrise in prima repriza de Barrios in minutul 9 si Sahin in minutul 18 pentru Borussia Dortmund ,pentru Bayern Munchen  a inscris Luiz Gustavo in minutul 16 cand a adus si egalarea ,scorul era de 1-1,in repriza a doua a inscris Hummels pentru Borussia Dortmund in minutul 60 ,scorul devenind 3-1 pentru oaspeti .
Victorie meritata pe deplin ,chiar nu se poate spune nimic in aceasta privinta ,au venit sa joace fotbal si chiar au facut-o ,iar olandezul care de ceva vreme mai mult vorbeste si critica pe toata lumea si aici ma refer la antrenorul lui Bayern,ar trebui sa mai aiba si rezultate ,campionatul este un vis frumos ,cupa Germaniei nu se stie iar in UEFA Champions League sper sa nu fie o umilinta mai mare ca cea de azi , cat despre tehnica invechita pe care o are ce sa mai spun ,decat ca este un antrenor care nu mai are multe de spus la Bayern ,ar fi bine sa isi ia staful de olandezi si sa se duca unde vrea el .
Deasemenea mie personal nu imi place acest portar Thomas Kraft care este atat de laudat de toata lumea dar care face niste gafe enorme, si ce nu inteleg eu este cum poti sa nu il lasi sa joace pe Miroslav Klose ,care la nationala in aproape fiecare meci inscrie ,astazi au jucat foarte bine doar Franck Ribery si Arjen Robben ,restul echipei nu a contat de unde si acest scor care bine ca nu a fost mai mare ,demult nu am mai vazut un Bayern care sa joace asa slab pe teren propiu.
Sper ca echipa sa uite cat mai repede acest esec si sa se gandeasca cu seriozitate la partida din cupa Germaniei(DFB Cup),unde tot pe Allianz Arena vor intalni pe Schalke 04 pe data de 2 martie ,oare Louis van Gaal a vazut azi care sant problemele la Bayern ,asta ramane de vazut in urmatoarele partide si sant tare curios ce schimbari de tactica de joc va face ,poate va scoate totusi si ''copilul'' numit Thomas Kraft din poarta nu merita sa fie titular ,Jorg Butt desi este de aceiasi varsta cu mine apara totusi mai bine,regret vremurile cand la Bayern Munchen era antrenor Ottmar Hitzfeld un antrenor cu care Louis van Gaal nu se poate compara niciodata indiferent de titlurile castigate .
Mult succes pe data de 2 martie si sper ca Bayern Munchen sa fie in finala de la Berlin din 21 mai 2011,indiferent de rezultate eu voi fi cu Bayern Munchen pana la moarte si dincolo de ea!
Bayern Munchen:Thomas Kraft,Philip Lahm,Anatoliy Tymoshchuk,
Holger Badstuber (minutul 46- Breno),
Bastian Schweinsteiger,Danijel Pranjic,Arjen Robben
Luiz Gustavo (minutul- 58-Toni Kroos) ,,Franck Ribery,
Mario Gomez,Thomas Müller (minutul 78 -Miroslav Klose),

Borussia Dortmund:Langerak , Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer , Bender, Sahin ( minutul 89- Kehl) , Götze,