duminică, 5 februarie 2017

Bayern München egal cu Schalke 04 ,si Borussia Dortmund invinge pe RB Leipzig in etapa a -19-a din Bundesliga.

Sambata 4  februarie 2017,in cadrul etapei a 19 -a din Bundesliga,la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida dintre Bayern München si Schalke 04 ,partida terminata la egalitate scor final 1-1(1-1).
La aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Marco Fritz din Korb.
Pentru Bayern a marcat Robert Lewandowski in minutul 9,iar pentru Schalke 04 a marcat Naldo in minutul 13.
Cartonase galbene:Javi Martínez(Bayern  München) si Nabil Bentaleb (Schalke 04).
O partida destul de echilibrata si extrem de disputata in prima sa parte ,cand s-au si inscris cele doua goluri ,foarte buna apararea celor de la Schalke 04 care a reusit sa nu fie invinsa decat o singura data ,si anume in minutul 9 ,cand Robert Lewandowski a reusit sa il invinga si pe Ralf Fährmann.
Bayern  München:Manuel Neuer ,Rafinha (Philipp Lahm -minutul 77), Javi Martínez,Mats  Hummels, Bernat (David Alaba -minutul 77) ,Xabi Alonso,Arturo Vidal Arjen Robben (Kingsley Coman-minutul  72),Thomas Müller, Douglas Costa ,Robert Lewandowski
Schalke 04:
Ralf  Fährmann , Höwedes, Naldo, Badstuber (Nastasic 59) - Stambouli, Kolasinac , Schöpf, Caligiuri  Bentaleb, Goretzka (Kehrer-minutul 87), Burgstaller (Choupo-Moting-minutul 73).
Capitanul echipei Bayern  München, a ajuns la performanta de a juca 500 de partide pentru echipa sa ,in aceasta partida a intrat in joc in minutul 77 ,in aplauzele celor prezenti la partida cu numarul 500 pentru Philipp Lahm .
In cele 500 de partide disputate in tricoul lui Bayern  München ,a fost castigator in 333 de partide ,a inceput partidele in primul 11 in 477 de partide .
Anul cel mai bun pentru Philipp Lahm la clubul Bayern München, a fost probabil cel din 2013 cand a cucerit cu echipa de club ,Cupa Germaniei si Liga Campionilor ,deasemeni capitanul actualei campioane a Germaniei mai are in palmares cu echipa de club si castigarea UEFA Super Cup ,si FIFA World Cup .
DFL Liga Cup-5

Total :500 de prezente in tricoul lui Bayern  München .

In aceiasi etapa 19 din cadrul Bundesliga ,la Dortmund pe stadionul Signal Iduna Park s-a disputat partida dintre Borussia Dortmund si RB Leipzig ,partida castigata de catre echipa gazda cu scorul de 1-0 (1-0),golul victoriei a fost marcat de catre Pierre-Emerick Aubameyang in minutul 35 .
Aceasta victorie a Borussiei \Dortmund nu schimba cu nimic situatia in clasament ,doar ca RB Leipzig ramane la o mai mare distanta fata de Bayern München,daca ar fi castigat aceasta partida cei din Leipzig ar fi reusit sa se apropie foarte mult de ocupanta locului 1 din Bundesliga ,dar dupa infrangerea suferita la Dortmund raman la o distanta de 4 puncte .
Clasamentul Bundesliga arata astfel dupa disputarea principalelor partide din etapa a 19-a,pe primul loc Bayern München cu 46 de puncte ,pe locul 2 se afla RB Leipzig cu 42 de puncte ,iar pe locul 3 Borussia Dortmund cu 34 de puncte ,pe locul 4 cu acelasi numar de puncte,dar golaveraj inferior ,se afla TSG 1899 Hoffenheim cu 34 de puncte .
Iata si rezultatele din etapa a 19-a din Bundesliga
Hamburg SV-Bayern Leverkusen =1-0(0-0).
Borussia Monchengladbach -SC Freiburg =3-0(0-0)
1 FC Koln -VfL Wolfsburg =1-0(0-0).
TSG 1899 Hoffenheim -FSV Mainz =4-0(1-0).
Hertha Berlin -FC Ingolstad=1-0(1-0)
Borussia Dortmund -RB Leipzig =1-0(1-0)
Duminica 05  februarie 2017 se vor disputa si ultimele doua partide din etapa a 19-a din Bundesliga ,indiferent de rezultatele acestor doua partide ,clasamentul nu se va schimba pentru ocupantele primelor locuri .
Aceste partide sunt :FC Augsburg -Werder Bremen si Eintracht Frankfurt -Darmstadt SV 98.