luni, 25 septembrie 2017

Bayern remizeaza cu VfL Wolfsburg pe Allianz Arena,si se claseaza pe locul 3 in Bundesliga.

Vineri seara ,in data de 22.09.2017 la  München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida dintre Bayern München si VfL Wolfsburg din etapa cu numarul 6 din cadrul Bundesliga ,partida terminata la egalitate cu scorul final de 2-2(2-0).
Arbitrul principal al acestei partide a fost Christian Dingert din Lebecksmühle,la aceasta partida au asistat aparoximativ 75.000 de spectatori.
Cartonase galbene:Arturo Vidal (Bayern  München)/ Marcel Tisserand, William de Asevedo Furtado(VfL Wolfsburg).
Golurile acestei partide au fost inscrise pentru Bayern de :Robert Lewandowski in minutul 33 din penalty ,si Arjen Robben in minutul 43 .
Pentru VfL Wolfsburg au inscris Maximilian Arnold in minutul 56 si Daniel Didavi  in minutul 83.
Bayern München:
Sven Ulreich ,Joshua Kimmich,Jerome Boateng,Mats Hummels, Rafinha ,Arturo Vidal (Corentin Tolisso-minutul 63), Sebastian Rudy,Arjen  Robben (James Rodriguez -minutul 86), Thomas Müller,Franck Ribéry (Kingsley Coman-minutul 86) Robert Lewandowski.
VfL Wolfsburg
Casteels , Verhaegh, Tisserand, Uduokhai, Itter , Camacho (Didavi-minutul 73), Guilavogui, Arnold ,William (Blaszczykowski -minutul 46), Malli , Origi (Bazoer-minutul 85).
Desi au avut o diferenta de doua goluri in prima repriza ,jucatorii lui Bayern nu au mai gestionat foarte bine a doua repriza primind doua goluri si terminand la egalitate aceasta partida de pe teren propiu .
In urma acestui rezultat au ajuns pe locul 3 in Bundesliga cu doar 13 puncte ,pe primul loc se afla Borussia Dortmund cu 16 puncte ,in partida de la Dortmund  a reusit un scor destul de mare cu Borusia Monchengladbach ,scor final 6-1(3-0),pe locul 2 se afla TSG 1899 Hoffenheim cu 14 puncte si golaveraj 11-5.
Dar iata si rezultatele inregistrate in etapa cu numarul 6 din Bundesliga :
RB Leipzig -Eintracht Frankfurt=2-1(1-0).
Werder Bremen-SC Freiburg=0-0
VfB Stuttgart -FC Augsburg=0-0
FSV Mainz 05-Hertha Berlin=1-0(0-0).
TSG 1899 Hoffenheim -FC Schalke 04=2-0(1-0).
Borussia Dortmund -Borusia Monchengladbach=6-1(3-0).
Hanovra 96-1FC Koln=0-0
Bayern 04 Leverkusen -Hamburg SV=3-0(2-0).
Inaintea acestei partide disputata pe Allianz Arena ,antrenorul italian al lui Bayern München a declarat ca "Jucătorii pot bea orice vor,eu nu sunt nici tatăl lor, nici fratele lor, eu sunt doar antrenorul lor"si asta datorita faptului ca jucatorii lui Bayern participa ca in fiecare an in luna Septembrie la cunoscutul festival Oktoberfest.Desi tentatia printre fotbalisti va fi mare ,Carlo Ancelotti spera ca acestia se vor comporta profesionist si nu vor exagera cu bautura la acest festival .
Echipa antrenata de Carlo Ancelotti va intalni miercuri 27 septembrie 2017 la Paris ,pe Paris Saint Germain in Uefa Champions League.
Dupa accidentarea lui Manuel Neuer ,pe lista Uefa a fost trecut fostul portar in varsta de 36 de ani,Tom Starke care se retrasese la finalul sezonului trecut ,se pare insa ca a fost convins de catre conducerea lui Bayern sa isi reia activitatea.