duminică, 20 decembrie 2020

Bayern termina anul 2020 pe primul loc in Bundesliga.

Ieri seară 19 decembrie 2020 la Leverkusen pe stadionul BayArena s-a disputat partidă din etapa a 13-a din Bundesliga, dintre Bayer 04 Leverkusen şi Bayern München această partidă a fost câştigată cu scorul final de 2-1(1-1) de Bayern München.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Felix Zwayer din Berlin.
Cartonase galbene:Bailey( Bayer 04 Leverkusen)/ Serge Gnabry(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Patrik Schich în minutul 14 pentru Bayer Leverkusen şi Robert Lewandowski în minutele 43 şi 93, pentru Bayern München.
Cu această victorie Bayern reuşeşte să termine anul 2020 pe primul loc în Bundesliga, de amintit ca Bayern remizase în etapa 11-a cu Union Berlin şi datorită evoluţiei bune a echipei din Leverkusen s-a clasat timp de două etape pe locul 2 în Bundesliga.
Nici măcar victoria cu scorul de 2-1 din etapa trecută de pe teren propriu contra echipei VfL Wolfsburg nu a ajutat-o pe Bayern să revină pe primul loc, Bayer Leverkusen era neînvinsă şi învingea în deplasare la Koln cu scorul de 4-0.
Bayern a reuşit să încheie şirul de victorii al echipei din Leverkusen care până în această etapă fusese neînvinsă în actualul sezon al Bundesliga.
În clasament pe primul loc se află Bayern München cu 30 de puncte, pe locul doi Bayer Leverkusen cu 28 de puncte, locul trei este ocupat de RB Leipzig cu acelaşi număr de puncte 28 dar golaveraj inferior locului doi.
Bayer 04 Leverkusen:
Hradecky ,Dragovic, Tah, Tapsoba, Sinkgraven ,Wirtz, Baumgartlinger, Amiri ,Bailey (Demirbay -minutul 74), Patrik Schick (Alario -minutul 82), Diaby.
Bayern München:
Manuel Neuer, Niklas Süle,Jerome Boateng,Lucas Hernández,Alphonso Davies ,David  Alaba, Corentin Tolisso (Joshua Kimmich -minutul 68) Kingsley Coman (Leroy Sané -minutul33,Jamal Musiala -minutul 68),Thomas Müller, Serge Gnabry ,Robert Lewandowski.