joi, 9 februarie 2017

Echipa de Hochei pe gheata a Rusiei,a castigat medalia de aur la Universiada de iarna din Kazahstan,Almaty 2017.

Ieri 8 februarie 2017,la Almaty in Kazahstan pe patinoarul Halyk Arena  s-a disputat finala la Hochei pe gheata ,din cadrul celei de-a 28 -a editi a Universiadei de iarna ,in aceasta finala la masculin s-au intalnit echipa gazda Kazahstan si echipa Rusiei ,dupa o partida extrem de disputata echipa Rusiei s-a impus cu scorul final de 1-0(0-0)(0-0)(1-0).
La aceasta partida au asistat aproximativ 3225 de spectatori ,golul victoriei a fost inscris pentru echipa Rusiei de numarul 26-Ilin Daniil in minutul 41:32.
In prima repriza echipa gazda Kazahstan a avut multe ocazii de a marca insa portarul rus Andriukhov Ilia a fost la inaltime cu paradele sale ,si a oprit orice incercare de a inscrie a echipei Kazahstanului .
Echipa Kazahstanului nu a reusit sa inscrie nici in avantaj de 5-3 ,intr-o forma de zile mari a fost si portarul Kazahstanului, Serghei Kudryavtsev care si-a salvat echipa in foarte multe ocazii ,si a primit doar un gol, in trei reprize .
Repriza a doua a apartinut echipei Rusiei care desi nu a inscris a fortat echipa gazda sa joace mult mai defensiv ,si desi au avut destule ocazii jucatori rusi nu a reusit sa inscrie .
In repriza a treia ,inevitabilul s-a intamplat si jucatorii rusi au reusit sa ininga apatrarea echipei Kazahstanului ,si au inscris in minutul 42 ,prin Ilin Daniil ,spre sfarsitul reprizei a treia cu doar doua minute inaintea finalului partidei finale ,antrenorul Kazahstanului ,Serghei Starygin  ia hotararea de a scoate portarul pentru a avea sase jucatori pe gheata ,totusi  jucatori echipei gazda a acestei editi de iarna a Universiadei ,nu reusesc sa inscrie si partida se incheie cu victoria echipei Rusiei care cucereste medalia de aur si la masculin dupa ce cu doua zile inainte echipa feminina castigase medalia de aur invingand in finala echipa Canadei la diferenta de 3 goluri ,scor final 4-1.

30 Maxim Gryazno

Echipa Canadei a castigat medalia de bronz la aceasta Universiada de iarna, invingand cu greu in  finala mica ,echipa Cehiei cu scorul final de 4-3 (3-1)(1-2)(0-0).
Desi au condus in prima repriza cu scorul de 3-1 ,in repriza a doua echipa Cehiei a reusit sa revina si sa castige repriza cu scorul  de 2-1,sperand ca in repriza a treia sa egaleze si sa castige locul trei ,dar echipa Canadei a reusit sa remizeze si sa castige medalia de bronz .
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de catre :numarul 13-Giroux Tommy in minutele 01:17 ,si 23:41,numarul 16-Morin Pierre Oliver in minutul 03:28,si numarul 9 -Welychka Brett William in minutul 09:14.
Pentru echipa Cehiei au inscris :numarul 20-Kafka Dominik in minutul  08:33,numarul 28 -Ballner David in minutul 22:43,si numarul 30-Zachar David in minutul 28:52.