joi, 31 decembrie 2015

Cupa Spengler la Hochei pe gheata-Semifinale,sezon 2015.

Ieri , 30.12.2015 la Davos(Elvetia) pe patinuarul Vaillant Arena ,s-au disputat partidele din semifinale ale Cupei Spengler la Hochei pe gheata ,sezonul 2015.
In prima semifinala s-au intalnit echipele Canadei si HC Davos ,la fel ca si la partida pe care au disputat-o in grupa Cattini ,echipa Canadei a fost mai buna si a castigat cu scorul final de 6-5.
Desi echipa sa a fost condusa in repriza a doua cu scorul de 4-1,de catre HC Davos ,antrenorul principal al echipei nationale a Canadei,Gay Boucher a stiut cum sa inchida aceasta partida si a castigat-o spre final.
Pentru echipa Canadei au inscris :numarul 27-Pyatt Tom in minutul 09:25,numarul 88-Sheppard James in minutul 27:05,numarul 83-Ellison Matt in minutele 29:33 si 38:37 ,numarul 10 -Giroux Alexandre in minutul 55:26,si numarul 19 -Conacher Cory in minutul 56:31 cand a inscris golul victoriei pentru echipa sa.
Pentru echipa elvetiana ,HC Davos au inscris :numarul 18-Sciaroni Gregory in minutul 08:16,numarul 68-Ryser Sven in minutul 06:39,numarul 9 Picard Alexandre in minutul 18:52,numarul 62 -du Bois Felicien in minutul 26:43,numarul 17-Lindgren Perttu  in minutul 47:33.
Echipa Canadei este in finala si va juca cu castigatoarea dintre HC Lugano si Avtomobilist Ekaterinburg .
In cea de-a doua semifinala jucata ieri ,s-au intalnit echipa elvetiana HC Lugano si echipa rusa din KHL ,Avtomobilist Ekaterinburg,partida castigata la scor de hocheisti elvetieni cu scorul final de 3-0.(1-0)(1-0)(1-0).
Pentru echipa HC Lugano au inscris :numarul 19-Stapleton Tim in minutul 15:11,numarul 86-Klasen Linus in minutul 24:12,si numarul 98-Brunner Damien in minutul 56:12.
HC Lugano va intalni in finala echipa Canadei ,partida este programata pentru data de 31.12.2015,pe patinuarul Vaillant Arena din Davos ,de la ora locala 12:00(13:00-ora Romaniei ).

Sursa video:SRF sport