joi, 24 noiembrie 2016

Bayern München pierde in Bundesliga cat si in Uefa Champions League.

Ieri seara ,in grupa D din Uefa Champions League s-a disputat pe stadionul Olimp 2 din Rostov ,partida dintre echipa gazda FC Rostov si Bayern München, partida a fost castigata de catre echipa rusa cu scorul final de 3-2(1-1).
La aceasta partida au asistat aproximativ 15.850 spectatori ,arbitrul principal a fost portughezul Artur Dias.
Cartonase galbene:Vladimir Granat, Alexandru Gațcan(FC Rostov) / Jerome Boateng(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost inscrise pentru FC Rostov de catre :Sardar Azmoun in minutul 44,
Dmitriy Poloz in minutul 49(penalty) si Christian Nouboua in minutul 66,pentru Bayern au inscris :Douglas Costa in minutul 35 si Juan Bernat in minutul 52.
FC Rostov:
Soslan Dzhanaev , Kalachev (Terentyev-minutul 87), Mevlja,Cesar Navas,Vladimir Granat, Kudryashov,  Alexandru Gatcan , Erohin, Noboa , Azmoun (Grigoriev-minutul 82), Poloz (Ezatolahi-minutul 90).
Bayern München:
Ulreich , Rafinha, Jerome Boateng (Hummels-minutul 58), Badstuber, Bernat , Thiago,Philipp Lahm, Sanches (Thomas Müller-minutul  73)Douglas Costa,Robert Lewandowski,Franck  Ribery.
Bayern  München a pierdut in doar 4 zile ,doua partide importante prima a  fost in data de 19 noiembrie 2016,in campionatul Germaniei(Bundesliga) ,unde a pierdut pe stadionul Signal Iduna Park in fata rivalei Borussia Dortmund cu scorul final de 1-0(1-0),golul victoriei pentru Borussia Dortmund a fost inscris in minutul 11 de catre Pierre-Emerick Aubameyang,dupa aceasta partida pierduta echipa din  München a ajuns pe locul 2 in Bundesliga cu un numar de 24 de puncte ,si este in urma nou prmovatei  RB Leipzig care conduce in clasament cu 27 de puncte.
RasenBallsport Leipzig e. V,este este un club înfiinţat la 19 mai 2009, si este deţinut de grupul austriac Red Bull,stadionul Red Bull Arena din Leipzig are o capacitate de 42.000 de locuri.
De aproape 25 de ani in Bundesliga o echipa din fosta Republica Democrata ,nu a mai ocupat primul loc ,ultima echipa din fosta RDG a fost Hansa Rostock in luna august 1991.
A doua partida pierduta a fost cea cu FC Rostov ,dar rezultatul din partida de la Rostov nu a schimbat prea mult situatia in grupa D,din Uefa Champions League ,unde Bayern ocupa locul 2 in aceasta grupa cu 9 puncte ,urmata pe locul 3 de FC Rostov cu 4 puncte si pe ultimul loc PSV Eindhoven cu doar un punct ,pe primul loc in grupa D se afla Atletico Madrid cu 15 puncte .
Se pare ca antrenorul italian Carlo Ancelotti nu a reusit sa gaseasca formula de joc cu care sa se impuna atat in campionatul Germaniei cat si in Uefa Champions League.
Carlo Ancelotti a recunoscut la  finalul partidei de la Rostov ca intreaga vina pentru infrangerea suferita  ii apartine si va incerca sa remedieze cat mai repede aceasta situatie a echipei .
Karl Heinz Rummenigge a criticat jocul slab facut de jucatorii lui Bayern ,si a declarat ca echipa a jucat foarte prost mai ales ca au primit trei goluri de la o echipa ca FC Rostov.
Dupa infrangerea de la Rostov ,Bayern nu mai are nici o sansa sa ocupe primul loc in grupa D ,calificarea din grupa de pe locul 2 va face ca Bayern Munchen sa intalneasca echipe destul de puternice ca Real Madrid sau FC Barcelona dar la nivelul optimilor in Uefa Champions League nu se mai pune problema ca o echipa ar fi inferioara alteia.