joi, 3 martie 2016

Sport Club Miercurea Ciuc a câștigat Cupa României la Hochei pe gheață.

In finala Cupei României la Hochei pe gheață,disputata pe patinoarul Olimpic din Brașov,in data de 1 martie 2016,de la ora 18:00.echipa Sport Club Miercurea Ciuc a invins CSA Steaua București cu scorul final de 3-2(2-1, 1-0, 0-1).
Golurile echipei Sport Club Miercurea Ciuc au fost inscrise de : Kalvis Ozols in minutul 07:31, Hugo Gecse in minutul 18:44, și de Aleksei Alekseev in minutul 38:23 .
Pentru CSA Steaua București au marcat :Artem Bondariev in minutul 19:54, și Denis Zabludovski i minutul 52:53.
Portarul echipei din Miercurea Ciuc, Gellert Ruczuj, a fost cel mai bun jucător al acestei  finale, el apărând numeroase șuturi trimise spre poarta sa.
Echipa CSA Steaua a trimis un numar de 48 de șuturi , iar echipa din Miercurea Ciuc doar 23 de suturi pe poarta.
Sport Club Miercurea Ciuc nu a mai ratat acest trofeu ca anul trecut in finala cu Corona Brasov ,si prin aceasta victorie devine castigatoarea de 11 ori a Cupei României la Hochei pe gheață,iata si anii in care a castigat acest trofeu:
1950, 1952, 1995, 2001, 2003, 2006, 2007, 2010, 2011, 2014, si 2016.
CSA Steaua București ramane in continuare lider la numarul castigat de Cupe ale României la Hochei pe gheață,castigand pana in prezent de 33 de ori acest trofeu ,ultima Cupa a  României la Hochei pe gheata a fost castigata in anul 2012.
Cupa României la Hochei pe gheata a fost data căpitanului echipei Sport Club Miercurea Ciuc , Ervin Moldovan de către Emilian Cernica, director Direcţia de Sport şi Tineret Braşov.
Veteranul echipei CSA Steaua București,Ioan Timaru a primit trofeul pentru echipa  finalistă de la Alexandru Hălăucă -Secretar General al FRHG, .