miercuri, 30 decembrie 2015

Cupa Spengler la Hochei pe gheata ,Pre-semifinale-sezon 2015.

Ieri,pe patinuarul Vaillant Arena din Davos(Elvetia) s-au desfasurat doua partide din pre semifinalele Cupei Spengler la Hochei pe gheata .
In prima partida disputata s-au intalnit echipele Jokerit Helsinki si HC Davos ,partida castigata cu doar un gol diferenta marcat in overtime de catre echipa HC Davos ,scorul final al acestei partide a fost de 5-4.
Cu aceasta victorie obtinuta echipa din Davos s-a calificat in semifinala contra echipei Canadei.

Golurile echipei elvetiene HC Davos au fost inscrise de catre:
numarul 96-Portmann Jerome in minutul 02:20,numarul 44 -Koistinen Ville in minutul 30:23,numarul 21-Jorg Mauro in minutul 50:46,numarul 23-Walser Samuel in minutul 55:54,numarul 18 -Sciaroni Gregory in minutul 63 :40.
Pentru echipa finlandeza Jokerit Helsinki au inscris :
numarul 3 -Todd Daine in minutul 12:13,numarul 50-Aaltonen Juhamatti in minutul 31:33,numarul 19-Talaja Roope in minutul 36:17,si numarul 93-Regin Peter in minutul 38:50.
Sursa video:SRF sport
In cea de-a doua partida din pre semifnale s-au intalnit echipele Avtomobilist Ekaterinburg si Adler Mannheim,partida castigata de catre jucatori rusi ai echipei din Ekaterinburg cu scorul final de 3-1(3-0)(0-0)(0-1).
Golurile pentru echipa Avtomobilist Ekaterinburg au fost inscrise de catre :
numarul 4-Kivisto Tommi in minutul 07:25,numarul 12 -Torchenyuk Alexander in minutul 10:43,si numarul 28 Yemelin Sergey in minutul 16:44.
Pentru echipa germana Adler Mannheim a inscris numarul 93-Raedeke Brent in minutul  50:32.
Iata si programul celor doua semifinale din data de 30.12.2015:
semifinala 1:Canada-HC Davos -ora 15:00 ,ora locala (16:00-ora Romaniei)
semifinala 2:HC Lugano-Avtomobilist Ekaterinburg-0ra 20:15,ora locala (21:15-ora Romaniei).