joi, 16 februarie 2023

Bayern învinge la Paris în prima manşă a Optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Marți seara pe stadionul Parc des Princes în prima manşă a Optimilor de finală ale Ligii Campionilor, s-a disputat partida dintre Paris Saint Germain si Bayern München,aceasta partida a fost câștigata cu scorul final de 1-0 (0-0) de Bayern München.
Înainte de începerea acestei partide s-a ținut un minut de reculegere pentru a comemora victimele cutremurului din Turcia și Siria.
La aceasta partida au asistat aproximativ 47.929 de spectatori arbitrul principal a fost Michael Oliver.
Cartonașe galbene:Kimpembe, Neymar(Paris Saint Germain).
Cartonas roșu:Benjamin Pavard(Bayern München).-90+1.
Golul acestei partide a fost inscris pentru Bayern de Kingsley Coman in minutul 53.
Paris Saint-Germain:
Gianluigi Donnarumma ,Achraf Hakimi (Presnel Kimpembe -minutul 46), Marquinhos,Sergio Ramos, Nuno Mendes ,Warren Zaïre-Emery (Fabián Ruiz-minutul 57), Danilo Pereira (Vitinha -minutul 75),Marco Verratti,Carlos Soler (Kylian Mbappé-minutul 57)Lionel Messi, Neymar JR.
Bayern  München:
Yann Sommer,Benjamin Pavard,Dayot Upamecano,Mathys de Ligt ,Joshua Kimmich,Leon Goretzka , João Cancelo (Alphonso Davies-minutul 46) Leroy Sané (Josip Stanišić -minutul 89),Jamal Musiala (Ryan Gravenberch 87'), Kingsley Coman (Serge Gnabry -minutul 75) Eric Maxim Choupo-Moting (Thomas Müller -minutul 76).
Partida retur va avea loc in data de 8 martie 2023, la München pe stadionul Allianz Arena.