joi, 31 decembrie 2015

Canada a câstigat Cupa Spengler la Hochei pe gheata,sezonul 2015.

Astazi 31.12.2015,pe patinoarul Vaillant Arena din Davos (Elvetia),cu incepere de la ora locala 12:00,s-a disputat a 11 -a partida si ultima din cadrul turneului anual de la Davos ,numit si Cupa Spengler ,in aceasta ultima partida din finala Cupei Spengler ,s-au intalnit echipele Canadei si echipa elvetiana HC Lugano ,partida a fost castigata de catre echipa Canadei cu scorul final de 4-3(1-1)(2-1)(1-1).
Orasul Davos este unul dintre cele mai faimoase statiuni de schi din Alpii Elvetieni, fiind situata la o altitudine de 1560 m si la 150 km distanta de Zurich.
 Aici au loc intotdeauna diverse evenimente sportive: intrecerea de schi fond, cupa la Hochei pe gheata, intreceri intre snowboarderi.
La aceasta partida au asistat aproximativ 6300 de spectatori ,toate cele 11 partide din cadrul turneului de la Davos au avut o audienta de spectatori foarte buna ,si se poate spune ca acest turneu a fost unul reusit din partea celor care au organizat Cupa Spengler din acest an.
Golurile pentru echipa Canadei au fost inscrise de catre:numarul 7-Keaton Ellerby in minutul 15:59din prima repriza,numarul 9-Derek Roy in minutul 03:27 din repriza a doua repriza,numarul 27 -Tom Pyatt in minutul 5 din repriza a doua ,si numarul 36 -Matt D"Augostini in minutul 08:13 al reprizei a treia cand a inscris ultimul gol al acestei partide si golul victoriei pentru echipa de Hochei pe gheata a Canadei.
Echipa Canadei a participat la Cupa Spengler din anul 1984,ultimul trofeu al Cupei Spengler a fost castigat in anul 2012,intre anii 1995-1998 ,echipa Canadei a castigat patru Cupe Spengler consecutiv ,este al 13 -a Cupa Spengler care o castiga in cei 31 de ani de cand participa la acest turneu de Hochei pe gheata numit Cupa Spengler ,acest turneu este cel mai vechi turneu international de Hochei pe gheata, din lume el a fost creat in anul 1923 ,pentru promovarea echipelor de Hochei pe gheata din tarile vorbitoare de limba germana in Europa dupa primul razboi mondial.
Echipa Canadei a  fost de 9 ori  finalista a acestui turneu,in anii: 1985,1988,1990,2000,2001,2005,2006,2008,si 2010.
Echipa Canadei a castigat Cupa Spengler in anii:
1984,1986,1987,1992,1995,1996,1997,1998,2002,2003,2007,2012,si 2015.
Pentru echipa elvetiana HC Lugano au inscris :numarul 15-Gregory Hofmann in minutul 08:49 al primei reprize si in minutul 05:08 al reprizei a treia,si numarul 27 -Alesandro Chiesa in minutul 12:50 al primei reprize .
Iata si componenta celor doua echipe participante in finala din Cupa Spengler din sezonul 2015.