luni, 24 aprilie 2017

Bayern München remizeaza pe Allianz Arena in etapa a 30 -a din Bundesliga .

Sambata 22 aprilie 2017, la München ,pe stadionul Allianz Arena a avut loc partida din etapa cu numarul 30 din Bundesliga,unde s-au intalnit echipele Bayern  München si FSV Mainz 05,partida terminata la egalitate scar final 2-2 (1-2).
La aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Frank Willenborg din Osnabrück.
Cartonase galbene:Rafinha (Bayern  München) / Owisino(FSV Mainz 05).
Golurile acestei partide au fost inscrise pentru Bayern München de:Arjen Robben in minutul 16,si Thiago Alcantara in minutul 73.
Pentru FSV Mainz 05 au inscris :Bojan Krkić  in minutul 3,si Daniel Brosinski in minutul 40 din penalty.
Se pare ca jucatorii lui Bayern nu si-au revenit dupa "masacrul" de la Madrid unde au pierdut calificarea in Semifinale in Uefa Champions League ,si au reusit sa faca doar un egal dupa o partida extrem de slaba ,jucata contra celor de la FSV Mainz 05 o echipa care este la coada clasamentului in Bundesliga si care in functie de rezultatele din ultimele 4 etape ramase poate chiar retrograda ,in momentul de fata se afla pe locul 13 cu doar 33 de puncte ,la acelai numar de puncte cu ocupanta locului 14.VfL Wolfsburg si ocupanta locului 15.Hamburg SV.
Desi a remizat Bayern este in continuare pe primul loc cu o diferenta de 8 puncte fata de locul 2 din Bundesliga ,asta cu doar 4 etape pana la finalul campionatului german de fotbal .
Clasamentul din Bundesliga dupa 30 de etape arata astfel :locul 1 Bayern  München cu 70 de puncte ,locul 2 .RB Leipzig cu 62 de puncte ,pe locul 3 se afla Borussia Dortmund cu 56 de puncte ,si locul 4 .TSG 1899 Hoffenheim cu 55 de puncte,,pe ultimele locuri in Bundesliga se afla FC Augsburg pe locul 16 cu 32 de puncte ,FC Ingolstadt  locul 17 cu 28 de puncte ,si ultimul loc 18.SV Darmstadt 98 cu doar 21 de puncte.
Bayern  München:
Sven Ulreich ,Rafinha, Mats Hummels, David Alaba (Joshua Kimmich -minutul 17), Juan Bernat , Thiago Alcantara,Arturo Vidal (Alonso -minutul 65)Arjen Robben, Thomas Müller,Franck  Ribéry (Kingsley Coman-minutul  46) Robert  Lewandowski.
FSV Mainz 05:
Jannik Huth , Donati, Bell, Hack,Daniel Brosinski (Balogun -minutul 52) Öztunali, Frei, Latza, Quaison (Ramalho-minutul 79) ,Muto, Bojan  Krkić (Onisiwo-minutul  68).
Iata si ultimele patru partide pe care Bayern München le mai are de disputat in acest sezon din Bundesliga :29 aprilie 2017-Vfl Wolfsburg -Bayern München,6 mai 2017 -Bayern München-SV Darmstadt 98,13 mai 2017 -RB Leipzig -Bayern München,si ultima partida pe Allianz Arena in data de 20 mai 2017 cu SC Freiburg ,atunci ,cand va sarbatori al cincelea titlu de campioana consecutiv.
Daca titlul de campioana este ca si jucat nu acelasi lucru se poate spune si despre partida din Semifinala Cupei Germaniei ,unde va intalni pe Borussia Dortmund in data de 26 aprilie 2017 ,pe stadionul Allianz Arena ,se anunta o partida extrem de disputata pe care Bayern nu are voie sa o piarda ,mai ales ca aceasta partida este contra mari  rivale .