joi, 22 decembrie 2011

Bayern se califica cu greu in Sferturile de finala din Cupa Germaniei

In zilele de 20 si 21.12.2011 ,s-au disputat partidele din optimile Cupei Germaniei iata si programul acestor partide in ordine cronologica:
Borussia M'gladbach - Schalke 04
Bayern Munchen, campioana de toamnă din acest an 2011, s-a calificat cu mari emoţii în sferturile de finală ale Cupei Germaniei la fotbal, după ce a învins in deplasare echipa de ligă secundă VfL Bochum cu scorul de 2-1,victoria a fost reusita de golul marcat în prelungiri de Arjen Robben in minutul 91.
VfL Bochum: Luthe , Kopplin, Maltritz, Acquistapace,
Toski (Freier-minutul 46), Kramer, Federico (Ginczek –minutul 58), Dabrowski , Inui ,Chong Tese, Aydin
FC Bayern Munchen:
Manuel Neuer ,Boateng (Rafinha –minutul 68),
Van Buyten, Holger Badstuber,Philipp Lahm,
Anatolyi Tymoshchuk,Luiz Gustavo (David Alaba-minutul 46)
Arjen Robben,Toni Kroos,Franck Ribéry,Olic (Mario Gomez-minutul 46).

VfL Bochum a deschis scorul prin golul lui Giovanni Federico in minutul 26, dar Bayern a revenit după pauză şi a egalat prin Toni Kroos minutul 52,golul calificării a fost reuşit de catre Arjen Robben in minutul 91, din pasa lui Franck Ribéry.
Borussia Dortmund, locul secund în Bundesliga şi campioana en titre, a avut nevoie de prelungiri şi de lovituri de departajare pentru a trece de Fortuna Düsseldorf (liga a doua din Germania), cu scorul de 5-4.
Nurnberg a pierdut acasă în faţa unei alte formaţii de ligă secundă, Fürth (0-1), în timp ce Hoffenheim s-a impus în disputa cu Augsburg, golurile au fost inscrise de Sejad Salihovic in minutul 24 şi Vedad Ibisevic in minutul 49.
De remarcat ca FC Schalke 04 actuala castigatoare a trofeului si ocupanta locului 3 in Bundesliga a iesit din competitie dupa ce a fost invinsa cu scorul de 3-1 de catre ocupanta locului 4 Borussia M'gladbach.

Iata si rezultatele partidelor din optimile Cupei Germaniei:
20.12. 2011
 VfL Bochum- Bayern München=1:2 (1:0)
1. FC Nürnberg- SpVgg Greuther Fürth=0:1 (0:1)
1899 Hoffenheim- FC Augsburg=2:1 (1:1)
Fortuna Düsseldorf- Borussia Dortmund= 0:0( 4:5)
dupa executarea loviturilor de la 11metri.
21.12. 2011
 Hertha BSC- 1. FC Kaiserslautern=3:1(1:0)
Holstein Kiel- 1. FSV Mainz 05=2:0(1:0)
VfB Stuttgart- Hamburger SV=2:1(1:0)
Borussia M'gladbach- FC Schalke 04=3:1(1:0)
Dupa incheierea partidelor din data de 21.12.2011, in studioul postului de televiziune ARD a avut loc tragerea la sorti a sferturilor de finala care vor avea loc in zilele de 7 si 8 februarie 2012: