luni, 1 august 2022

Bayern München învinge RB Leipzig şi câştigă Supercupa Germaniei.

Sâmbătă seară 30 iulie 2022,pe pe stadionul Red Bull Arena din Leipzig s-a disputat partida din Supercupa Germaniei dintre RB Leipzig şi Bayern München,aceasta partida s-a terminat cu victoria echipei Bayern München cu scorul final de 5-3(3-0).
La aceasta partida au asistat aproximativ 49.069 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Robert Schröder.
Cartonașe galbene:Simakan, Klostermann(RB Leipzig) / Joshua Kimmich,Lucas Hernández, Leroy Sané(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost inscrise pentru Bayern de : Jamal Musiala in minutul 14,Sadio Mane in minutul 31,Benjamin Pavard in minutul 45,Serge Gnabry in minutul 66,si Leroy Sane in minutul 94.
Pentru RB Leipzig au inscris :Halstenberg in minutul 59 si Christopher Nkunku in minutul 77 din penalty ,si Daniel Olmo in minutul 90.

RB Leipzig:
Peter Gulacsi ,Mohamed Simakan,Will Orban, Halstenberg , Klostermann,Konrad Laimer, Kampl (Daniel Olmo-minutul 52),Benjamin Henrichs,Dominik Szoboszlai (Haidara -minutul 90), Emil Forsberg (Andre Silva-minutul 52),Christopher Nkunku.
Antrenor principal:Domenico Tedesco.
Bayern München:
Manuel Neuer,Benjamin Pavard (Mazraoui-minutul 78), Dayot Upamecano (de Ligt -minutul 78),Lucas Hernández, Alphonso Davies ,Thomas Müller (Gravenberch-minutul 67), Marcel Sabitzer, Joshua Kimmich, Jamal Musiala (Kingsley Coman -minutul 60)Serge Gnabry (Leroy Sané-minutul 78),Sadio Mané.
Antrenor principal:Julian Nagelsmann
Bayern Munchen a jucat a 11-a finală de Supercupă consecutivă şi se află la al treilea trofeu consecutiv,Bayern Munchen a câştigat Supercupa Germaniei de 10 ori.