duminică, 6 decembrie 2015

Bayern München la prima infrangere in Bundesliga.

Ieri seara,pe stadionul Borussia Park din orasul Monchengladbach ,s-a disputat partida din etapa a 15 -a din Bundesliga ,dintre echipa gazda Borussia Monchengladbach si Bayern Munchen ,partida castigata de catre gazde cu scorul final de 3-1(0-0),la aceasta partida au asistat aproximativ 54.000 de spectatori.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Felix Zwayer din Berlin.
Cartonase galbene:Stindl Lars (Borussia )/Benatia ,Rafinha (Bayern Munchen).
Golurile pentru Borussia Monchengladbach au fost inscrise de catre :Oscar Wendt in minutul 54,Lars Stindl in minutul 66,si Fabian Johnson in minutul 68,golul de onoare pentru echipa din Munchen a fost inscris de catre Frank Ribery in minutul 81.
De remarcat ca Franck Ribery a revenit in echipa lui Bayern Munchen ,dupa o absenta de 9 luni ,si a facut-o asa cum stie el mai bine ,desi multi spuneau ca Ribery este un jucator terminat pentru fotbal ,iata ca atacantul francez a demonstrat ca cei care au vorbit despre el negativ ,nu se pricep chiar deloc la fotbal.
Borussia Monchengladbach este singura echipa pe care Bayern Munchen, nu a invins-o nici in sezonul trecut ,ieri seara jucatorii antrenati de catre Andre Schubert au reusit ca in numai 15 minute sa inscrie trei goluri si sa aiba si o mare ocazie care cu mult noroc portarul lui Bayern , sa o respinga in bara transversala.

Borussia Monchengladbach:
Sommer, Korb, Christensen, Nordtveit,Oscar Wendt , Elvedi,Mahmoud  Dahoud (Marvin Schulz -minutul 85),Granith  Xhaka,Fabian  Johnson, Stindl Lars (Thorgan Hazard-minutul 90+1), Raffael (Drmic-minutul 88).
Bayern Munchen:
Manuel Neuer,Philipp Lahm, Benatia,Jerome Boateng, Rafinha ,Javi Martínez, Xabi Alonso (Rode-minutul 67),Arturo Vidal,Thomas Müller,Kingsley Coman.
 Robert  Lewandowski (Frank Ribery-minutul 75).
Borussia a dominat prima repriza ,iar in a doua repriza au prns curaj si au reusit sa inscrie de trei ori in poarta lui Bayern Munchen.
De apreciat  antrenorul  Andre Schubert ,care a preluat echipa dupa cele 4 infrangeri din tot atatea partide ,si a disputat pana acum 10 partide ,dintre care are 8 victorii si doua egaluri ,in Uefa Champions League a facut 1-1 si 0-0 cu Juventus Torino ,4-2 pe teren propiu cu F.C Sevilla si o singura infrangere de 2-1 cu Mancester City pe Borussia Park .
Capitanul lui Borussia ,elvetianul Granith Xhaka a declarat inaintea acestei partide ca isi doreste foarte mult sa o invinga pe Bayern ,acesta  nu a dorit sa se transfere in vara la Bayern Munchen ,iar in locul sau a venit Arturo Vidal .
Bayern a jucat mai bine decat in prima repriza, si spre finalul celei de-a doua dar asta nu este de ajuns sa castigi o partida ,
Pana la aceasta partida Bayern Munchen ,avea o singura  remiza pe terenul celor de la Eintracht Frankfurt,tot pana la aceasta partida echipa antrenata de Pep Guardiola avea decat 5 goluri primite .
Bayern ramane in continuare pe primul loc in Bundesliga ,cu 40 de puncte ,urmata de Borussia Dortmund cu 35 de puncte ,si echipa care a inins liderul din Bundesliga ,Borussia  Monchengladbach pe locul 3 cu 26 de puncte .