duminică, 23 august 2015

Victorie la limita in deplasare pentru Bayern ,la Hoffenheim.

Ieri seara pe stadionul Rhein Nekar Arena ,din mica localitate Hoffenheim care are o populatie de aproximativ 3.300 de locuitori si care este o suburbie a orasului Sinsheim din Germania s-a desfasurat partida din etapa a doua a campionatului german de fotbal (Bundesliga),la aceasta partida au asistat aproximativ 30.150 spectatori.
Echipa gazda si anume TSG 1899 Hoffenheim (numele complet in limba germana este Turn-und Sportgerneinschaft 1899 Hoffenheim e V.) a intalnit echipa campioana a Germaniei si anume Bayern Munchen,partida terminata cu victoria oaspetilor cu mari emotii ,scorul final dupa cele 95 de minute de joc a fost de 2-1 pentru Bayern Munchen.
                             Sursa video:YouTube-Fox Sports
Echipa gazda Hoffenheim este o revelatie a fotbalului german ,pana in anul 2000 aceasta echipa era practic necunoscuta ea evolund in liga a 5-a germana de fotbal ,dupa care a avut o ascensiune incredibila si in anul 2008 a reusit sa promoveze in Bundesliga si sa ramana pana in prezent ,punand mari probleme echpelor de top din prima liga germana de fotbal,acest fapt s-a intamplat si in partida disputata in data de 22.08.2015 ,pe teren propiu cand Bayern Munchen a reusit cu greu sa o invinga.
In aceasta partida s-a stabilit si un record de cel mai rapid gol din Bundesliga ,si aici ma refer la golul inscris la inceputul partidei in secunda 9,din primul minut de joc de catre jucatorul echipei din Hoffenheim ,numarul 31 Kevin Volland care a profitat de pasa gresita data spre inapoi a lui David Alaba si a inscris in poarta aparata de Manuel Neuer care l-a iesirea spre blocarea atacantului lui Hoffenheim s-a impiedicat si cand a revenit era prea tarziu mingea era deja in poarta .
Partida incepea cum nu se poate mai prost pentru jucatori antrenati de catre Pep Guardiola ,dar totusi Bayern este o echipa care nu se pierde asa usor si are forta de a reveni si de la un scor mult mai mare ,cea ce s-a si intamplat jucatori lui Bayern au reusit sa egaleze inca din prima repriza prin golul inscris in minutul 41 de catre Thomas Muller.
In minutul 74 Jerome Boateng a faultat in apropierea careului obtinand si un cartonas galben pentru faultul comis,dupa care la executarea lovituri libere din acelasi minut a facut un hent in careu intentionat moment in care arbitrul principal al partidei Tobias Stieler (Hamburg) a acordat lovitura de penalty pentru Hoffenheim si cartonas rosu lui Boateng.,care astfel a lasat din minutul 71 echipa din Munchen in doar 10 jucatori pana la finalul partidei .
Lovitura de la 11 metri a fost executata slab de catre Polanski care a ratat si astfel scorul ramanea de 1-1 in acel minut 71.
Golul victoriei a fost inscris in prelungiri de catre Robert Lewandowski in minutul 91 al partidei,iata ca s-a dovedit inspirat Pep Guardiola cand a facut schimbarea din minutul 67 cand Lewandowski l-a inlocuit pe Philipp Lahm ,este prima oara cand Robert Lewandowski nu incepe partida din primul minut de joc de cand este la Bayern Munchen ,aceasta decizie a apartinut antrenorului care a dat sansa si lui Mario Gotze sa evolueze de la inceputul partidei si sa il lase pe banca de rezerve pe Robert Lewandowski.

In ultimile 9 partide in care s-au intalnit echipa din Hoffenheim nu a invins niciodata pe Bayern Munchen .
Iata si echipele care au evoluat in aceasta partida :
TSG  1899 Hoffenheim:Baumann, Kaderabek, Schär, Süle, Kim, Schwegler , Schmid (Rudy-minutul 64), Polanski, Zuber , Volland, Kuranyi (Uth-minutul 69)
Bayern Munchen: Manuel Neuer ,Philipp Lahm (Robert Lewandowski-minutul 67),Jerome Boateng, Benatia (Rafinha-minutul 36),David Alaba, Alonso ,Vidal, Arjen Robben (Thiago -minutul 59),Thomas Müller, Costa.Mario Götze.
Cartonase galbene:Schwegler, Kim, Polanski / Jerome Boateng, Thomas Müller, Rafinha
Cartonas rosu:Jerome Boateng.
La aceasta partida a fost prezent in tribuna oficiala si antrenorul principal al echipei nationale a Germaniei ,antrenorul Joachim Low care a urmarit foarte atent jucatori celor doua formati ,urmand sa decida ce jucatori vor fi titularizati in urmatoarele partide ale nationalei Germaniei.
Datorita faptului ca in ultima editie a campionatului german de fotbal ,la partida dintre Hoffenheim 1889 si Bayer Leverkusen au existat discuti aprinse din cauza golului inscris de catre Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen),sau golul inscris de catre Mats Hummels(Borussia Dortmund),din finala cupei Germaniei ,dintre Bayern Munchen si Borussia Dortmund ,gol care nu a fost acordat chiar daca jucatorul lui Bayern Munchen , Dante a respins de dupa linia porti.
In Bundesliga s-a votat in favoarea introduceri tehnologiei de linie a portii,care este deja folosita si de catre cei din Premier League(Prima liga de fotbal din Anglia) ,si a fost introdusa si la recentul campionat mondial de fotbal din Brazilia.
Tehnologia Goal Line League a fost introdusa incepand cu sezonul 2015/2016 in Bundesliga,15 din cel 18 echipe au votat favorabil .
Chiar daca in cupa Germaniei (DFB-Pokal),echipa din Munchen a fost avantajata de decizia arbitrului cand aceasta tehnologie nu era introdusa clubul Bayern Munchen a votat favorabil in vederea introduceri tehnologiei Goal Line League.
Presedintele clubului din Munchen ,Karl -Henz Rummenigge a declarat:"In viitor trebuie sa protejam fotbalul si arbitri ,in particular.Este inacceptabil ca ofcialii meciurilor ,care nu au accesul la reluari si montaje in slow motion,sa fie subiectul abuzurilor publice.Trebuie si putem preveni in viitor.
Contrar avantajelor pe care le are tehnologia video ,cluburile din liga a doua de fotbal din Germania a respins in luna Martie 2015, introducerea acestei tehnologi Goal Line League.

In cadrul etapei a doua din Bundesliga s-au mai disputat si urmatoarele partide:
Herta Berlin-Werder Bremen=1-1.
F.C Schalke 04-S.V Darmastadt=1-1.
1/F.C Koln-VfL Wolfsburg=1-1.
Eintracht Frankfurt-F.C Augsburg=1-1.
Hannover 96-Bayern 04 Leverkusen=0-1.
Hamburg S.V-VfB Stuttgart=3-2.
F.C Ingoldstadt 04-Borussia Dortmund=0-4.
Borussia Monchengladbach-1 FSV Mainz 05.=1-2.