joi, 28 aprilie 2016

Bayern München învinsa la Madrid ,in turul semifinalei Uefa Champions League.

Ieri seara la Madrid ,pe stadionul Vicente Calderon in partida tur din semifinala Uefa Champions League, echipa gazda Atletico Madrid a invins cu scorul final de 1-0(1-0),pe Bayern München, golul victoriei echipei spaniole a fost marcat de catre Saul Niguez in minutul 11.
La aceasta partida au asistat aproximativ  52.850 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Mark Clattenburg (Anglia),nu am inteles de ce a fost delegat sa arbitreze aceasta partida un arbitru englez cand in aceasta competitie mai este inca o echipa din aceasta tara ,si aici ma refer la Manchester City .
Jucatorii lui Bayern in aceasta partida au primit nu mai putin de 4 cartonase galbene ,Douglas Costa in minutul 40,Benatia in minutul 82,Manuel Neuer in acelasi minut 82 ,si inexplicabil pentru un portar cu experienta sa iasa din poarta sa il ajute pe Koke sa se ridice , in minutul 88 Arturo Vidal a primit si el un cartonas galben dupa un fault dur la Juanfran.
Singurul cartonas galben primit pentru Atletico Madrid a fost primit chiar de catre autorul golului victoriei echipei din Madrid ,Saul Niguez in minutul 84.

Desi au avut o posesie de aproape 70% ,dupa golul primit jucatorii lui Bayern nu au reusit sa mai intoarca rezultatul acestei partide ,si nici macar sa egaleze ,desi au avut doua sau trei ocazii destul de mari de a reusi sa inscrie in poarta aparata de Oblak,cea mai mare ocazie a fost in minutul 53 cand David Alaba a sutat puternic de la 20 de metri ,in bara transversala .
Pentru echipa din Madrid ,in repriza a doua Fernando Tores a ratat inscrierea golului doi dupa ce a trimis cu exteriorul in bara ,chiar si asa echipa antrenata de argentinianul Diego Simeone a facut o partida buna si a reusit sa aiba o optiune serioasa la calificarea in finala de la Milano ,dar mai este si partida retur de la München unde va fi destul de greu sa mai aiba acest anti joc care l-au practicat pe toata durata acestei partide de la Madrid .

Atletico Madrid:
Oblak , Juanfran, Giménez, Savic, Filipe Luis, Saúl Niguez , Gabi, Augusto, Koke , Griezmann, Fernando Torres.
Bayern München:
Manuel Neuer,Philipp Lahm,Javi Martínez,David Alaba, Bernat (Benatia -minutul 77) ,Xabi Alonso ,Arturo Vidal, Thiago (Thomas Müller-minutul 70) ,Kingsley Coman (Frank Ribéry -minutul 64), Robert Lewandowski, Douglas Costa.