luni, 23 decembrie 2019

Bayern München învinge pe VfL Wolfsburg, şi termină anul 2019 pe locul trei în Bundesliga.

Sâmbătă 21 decembrie 2019, în etapa cu numărul 17 din Bundesliga pe stadionul Allianz Arena din München s-a disputat partida dintre Bayern München şi VfL Wolfsburg, această partidă a fost câştigată de Bayern München cu scorul final de 2-0(0-0).
La această ultimă partidă disputată în acest an în Bundesliga au asistat aproximativ 75.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Christian Dingert din Lebecksmühle,
Cartonase galbene:Joshua Kimmich,Thomas Müller (Bayern München)/ Paulo Otávio, Maximilian Arnold(VfL Wolfsburg).
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Joshua Zirkzee în minutul 85, şi Serge Gnabry în minutul 89.
După această partidă câştigată în Bundesliga, Bayern se clasează la sfârşitul anului 2019 pe locul trei cu 33 de puncte din 17 partide disputate, primul loc în Bundesliga este ocupat de RB Leizig cu 37 de puncte, urmată pe locul doi de Borussia Mönchengladbach cu 36 de puncte.
Antrenorul interimar Hâns Dieter Flick, a fost anunţat de conducerea clubului Bayern München că va fi antrenor principal până la finalul acestui sezon 2019/2020, urmând ca din vara anului viitor în funcţie de rezultate să se discute rămânerea să ca antrenor principal în continuare.
După demiterea antrenorului croat Nico Covaci în urma înfrângeri cu scorul de 5-1 cu Eintracht Frankfurt, şi numirea lui Hâns Dieter Flick ca antrenor interimar, din cele zece partide disputate în toate competiţiile acesta are doar două înfrângeri în Bundesliga, primă cu Bayer Leverkusen cu scorul de 2-1 la München, şi a două partidă în deplasare cu Borussia Mönchengladbach în care a pierdut la acelaşi scor 2-1.
Bayern München:
Manuel Neuer,Benjamin Pavard, Javi Martínez (Jerome Boateng -minutul 45+2), David Alaba, Alphonso Davies ,Joshua  Kimmich ,Thomas Müller, Coutinho (Zirkzee -minutul 83) Serge Gnabry (Dajaku -minutul 90), Robert Lewandowski, Ivan Perišić

VfL  Wolfsburg:
Casteels , Mbabu, Tisserand, Brooks, Roussillon , Guilavogui, Maximilian Arnold ,Steffen (Paulo Otávio -minutul 67),Schlager (Gerhardt -minutul 57), João Victor , Klaus (Weghorst -minutul 77).
Berni vă urează Sărbători fericite! Şi un Crăciun aşa cum vă doriţi.
Berni wünscht Ihnen frohe Festtage! Und ein Weihnachtsfest, wie Sie es wünschen.