marți, 29 septembrie 2015

Bayern München revine pe primul loc in Bundesliga.

Sambata 26.09.2015,pe stadionul Coface Arena,din Mainz s-a disputat partida din etapa a 7-a din cadrul Bundesliga ,intre echipa gazda 1.FSV Mainz 05 si Bayern Munchen ,partida castigata de catre Bayern Munchen cu scorul final de 3-0 (0-0).
Golurile pentru Bayern Munchen in aceasta partida au fost inscrise de catre :Robert Lewandowski in minutele 51 si 63 si Kingsley Coman,arbitrul principal al acestei partide a fost Bastian Dankert din Rostock.
La aceasta partida au asistat aproximativ 34.000 de spectatori.
Cartonase galbene : Julian Baumgartlinger(1. FSV Mainz 05)/Xabier Alonso (Bayern Munchen) .

1.FSV Mainz 05:
Karius ,Brosinski, Bungert, Bell, Bengtsson , Baumgartlinger, Latza (Moritz -minutul 73), Clemens (Balogun -minutul 81), Malli (Jairo -minutul 67), De Blasis ,Muto.

Bayern Munchen:
Manuel Neuer , Rafinha, Javi Martinez (Jerome Boateng-minutul 67), Xabi Alonso, David Alaba ,Phillip Lahm, Thiago ,Kingsley  Coman, Thomas Müller(Arturo Vidal-minutul 58),Douglas Costa(Mario Götze-minutul 70),Robert Lewandowski.

Bayern Munchen este la cea de-a saptea victorie in campionatul german de fotbal ,si datorita celor doua egaluri obtinute in ultimile doua partide de catre Borussia Dortmund ,Bayern revine pe primul loc in Bundesliga ,si are 4 puncte fata de principala sa contracandidata la titlu .
Borussia Dortmund a remizat in etapa a 6-a in partida din deplasare de la Hoffenheim,scor 1-1 (1-0), si pe teren propiu in partida contra celor de la SV Darmstadt 98,scor 2-2(0-1),in aceasta partida Borussia a fost condusa chiar cu 1-0,din minutul 17 pana la pauza,golurile in aceasta partida au fost inscrise de catre Marcel Heller in minutul 17,si Aytac Sulu in minutul 90,pentru SV Darmstadt 98,si de catre Pierre Emerick Aubameyang in minutele 63 si 71,pentru Borussia Dortmund.o iesire totala din forma a jucatorilor Borussiei Dortmund care au remizat de doua ori intr-o saptamana.
Borussia Dortmund ocupa in prezent locul 2 ,la patru puncte de Bayern Munchen,iar nou promovata Darmstadt 98 ,are decat o infrangere in cele 7 etape disputate pana acum si ocupa locul 10 in Bundesliga ,un loc onorabil zic eu ,in fata unor echipe cu traditie in fotbalul german precum Hamburg SV,Borussia Monchengladbach sau Eintracht Frankfurt.