sâmbătă, 11 septembrie 2010

Bayern Munchen a remizat cu Werder Bremen pe Allianz Arena

Azi 11.09.2010,pe Allianz Arena  s-a disputat partida dintre Bayern Munchen si Werder Bremen din cadrul etapei a treia din Bundesliga ,partida care s-a terminat cu scorul de 0-0 ,dupa cele 92 de minute de joc ,la aceasta partida au asistat aproximativ 69.000 de spectatori.
Bayern nu a reusit sa invinga echipa din Bremen desi a avut nenumarate sanse de a inscrie in poarta aparata de Tim Wiese,mai ales in repriza a doua cand a dominat echipa din Bremen ,dar portarul celor de la Werder a fost in forma de zile mari si a reusit sa nu primeasca gol .
A fost o partida in care cele doua echipe au aratat ca o partida poate fi spectaculoasa chiar daca nu se inscrie nici un gol ,ambele echipe si-au dorit victoria dar spre finalul acestei partide ,antrenori au facut schimbari care au aratat ca se multumesc si cu un meci egal.
In aceasta partida de la Werder Bremen ,s-a remarcat mai tanarul jucator Marco Marin care a aratat ca are de ce sa fie selectionat in  nationala Germaniei,dar si Tony Kroos de la Bayern care dupa ce a intrat in locul lui Miroslav Klose ,in minutul 46 a schimbat mult jocul echipei din Munchen,si sper ca pe viitor antrenorul Louis Van Gaal sa aiba in vedere evolutia sa buna si sa inceapa urmatoarele partide cu el in teren inca din primul minut.
Bayern nu a reusit sa faca cadou decat un punct de ziua celui mai cunoscut jucator de la Bayern Munchen ,de fapt jucatorul legenda supranumit si Der Kaiser (Imparatul),este vorba desigur de Franz Beckenbauer,nascut la 11 septembrie 1945 ,la Munchen este cel care a castigat de trei ori consecutiv trofeul'' Cupa Campionilor Europeni'' in perioada 1974-1976,cu Bayern Munchen,cel care a castigat Cupa Mondiala atat in calitate de jucator in anul 1974, cat si de antrenor in 1990 cu nationala Germaniei,este considerat cel mai mare jucator german de fotbal  din toate timpurile ,iata si echipele la care a jucat :
1964-1977 Bayern Munchen- 427 meciuri (60 goluri marcate)
1977-1980 New York Cosmos- 105 meciuri  (19 goluri marcate)
1980-1982 Hamburger SV -28 meciuri (0 goluri)
1983 New York Cosmos- 27 meciuri (2 goluri marcate)
1965–1977 -echipa nationala a Germaniei de Vest- 103 meciuri (14 goluri )
in calitate de antrenor a antrenat urmatoarele echipe:
1984–1990-echipa nationala a Germaniei
1990–1991-Olimpique Marseille
1994-Bayern Munchen
1996-Bayern Munchen
despre Franz Beckenbauer, se poate scrie foarte mult ,avand o cariera extrem de bogata in fotbal ,ma rezum doar la aceste date prezentate mai sus .
La cei 65 de ani pe care i-a implinit azi nu pot sa spun decat : Alles Gute zum Geburtstag!,un sincer La Multi Ani ,si cred ca fanii lui Bayern din toata lumea nu pot decat sa ii multumeasca pentru tot ce a facut atat ca jucator ,antrenor si manager general al clubului .
Echipele din aceasta partida  au fost :
Bayern Munchen: Hans Butt ,Philipp Lahm, Van Buyten (minutul 73, Demichelis), Badstuber, Diego Contento , Van Bommel,Bastian Schweinsteiger , Thomas Müller,Miroslav Klose (minutul 46. Kroos),
Frank Ribéry ,Ivica Olic (minutul 78,Mario Gomez) .
S.V.Werder Bremen : Tim Wiese, Fritz, Sebastian Prödl, Pasanen, Silvestre , Bargfrede, Torsten Frings ,Aaron  Hunt (minutul 90, Jensen), Wesley Beltrame(minutul 65,Tim  Borowski),  Marco Marin (minutul 85, Almeida) ,Marko Arnautovic.