miercuri, 2 mai 2018

Real,turcul si Liga Pacalicilor

Aseară la Madrid în returul din Semifinalele UEFA Champions League, pe stadionul Santiago Bernabeu, s-a disputat partida dintre Real Madrid şi Bayern München, partidă terminată la egalitate scor 2-2(1-1).
La această partidă au asistat aproximativ 81.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Cüneyt Çakir din Turcia.
Golurile aceastei partide au fost înscrise de către: Joshua Kimmich în minutul 3, şi James Rodriguez în minutul 63 pentru Bayern, şi Karim Benzema în minutele 11 şi 46.
Cartonase galbene:Luka Modric, Lucas Vázquez, Casemiro,Raphaël Varane (Real Madrid).
Real Madrid:
Navas , Vázquez, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Kovacic (Casemiro -minutul 73), Toni Kroos ,Asensio (Nacho-minutul 88)Karim Benzema (Bale-minutul 72), Cristiano Ronaldo.

Bayern München:
Sven Ulreich,Joshua Kimmich, Niklas Süle,Mats Hummels, David Alaba , Corentin Tolisso (Sandro Wagner-minutul 75), Thiago Alcantara,Thomas Müller, James Rodriguez(Javi Martínez -minutul 83),Franck Ribéry ,Robert Lewandowski
Deşi nu îmi place să comentez niciodată despre arbitrajul unei partide, de această dată aş dori să menţionez că arbitrul turc al acestei partide nu a "văzut "două lovituri de la 11 metri perfect regulamentare care trebuiau acordate pentru Bayern, şi cred că dacă această partidă era asistată şi de VAR (Sistemul video care permite arbitrului unei partide să vadă proba video şi să decidă corect, aşa cum este şi normal şi cum în Bundesliga, funcţionează perfect acest sistem nu văd de ce nu se doreşte implementarea sa şi în aceasta aşa zisa Ligă a Campionilor, drept dovadă este că nici în viitorul sezon nu va fi folosit acest sistem atât de necesar într-o competiţie atât de importantă.
După acest egal pe teren propiu Real Madrid s-a calificat în finala unde va întâlni pe FC Liverpool, la Kiev în data de 26 mai 2018.
Un întreg stadion a văzut cum Marcelo a respins cu mâna de parcă era portar la Handbal, o centrare trimisă de Joshua Kimmich, dar turcul nu a văzut se uita probabil în tribune deşi privirea sa trăda altceva, un actor deosebit de prost dar extrem de bine plătit.
Dar dacă s-ar introduce acest sistem VAR (Video Assistant Referee), echipe precum Real Madrid sau Barcelona nu ar mai putea ajunge în fazele finale ale UEFA Champions League, ajutaţi de aşa zisele erori de arbitraj care fac ca jocul de fotbal să pară din ce în ce mai corupt şi doar pentru echipele care cotizează la UEFA.
Pentru cei care vor spune că nu am dreptate, să îşi aducă aminte că doar în urmă cu un an în Sferturile de finală, Real Madrid a înscris două goluri din ofsaid iar Casemiro nu a fost eliminat de impostorul pe post de arbitru numit Viktor Kassai, un fel de NO COMMENT ca pe cunoscutul canal de ştiri CNN.
Şi sper că nu mai este nevoie să reamintesc cum s-a calificat Real Madrid în Semifinale, şi cum a primit un penalty inventat în partida cu Juventus Torino.
După asemenea arbitraje această Ligă să se numească Liga Păcălicilor şi echipa Real Madrid să nu mai fie nevoită să joace şi în finală să primească direct trofeul pentru ca arbitrul principal să nu mai fie nevoit să joace un rol de aşa zis arbitru corect.
Aşa cum nu voi urmări Campionatul Mondial din Qatar din anul 2022, din motive lesne de înţeles nici partidele din viitoarele sezoane ale UEFA Champions League nu vor mai prezenta pentru mine nici un fel de interes, sper ca acest sport numit Fotbal să nu ajungă ca şi Wreslingul unde rezultatele sunt deja prestabilite de dragul interesului  financiar.