luni, 24 august 2020

De neînvins,Bayern München este noua campioană a Europei, The King Coman a înscris golul victoriei, Manuel Neuer un portar magnific.

Duminică 23.08.2020 la Lisabona pe stadionul Estadio da Luz a avut loc finala UEFA Champions League, în această finală s-au întâlnit Paris Saint Germain şi Bayern München, această finală a fost câştigată cu scorul final de 1-0(0-0) de Bayern München.
Bayern a fost de neînvins în sezonul 2019/2020 al UEFA Champions League, a avut 11 victorii din tot atâtea partide disputate, iată şi cele unsprezece partide câştigate ale echipei din München :
Grupa B
Bayern München-Steaua Rosie Belgrad=3-0(1-0).
Tottenham Hotspur-Bayern München=2-7(1-2).
Olympiacos Pireu-Bayern München=2-3(1-1).
Bayern München -Olympiacos Pireu=2-0(0-0).
Steaua Rosie Belgrad-Bayern München=0-6(0-1).
Bayern München-Tottenham Hotspur=3-1(2-1).
Finala
Paris Saint Germain-Bayern München=0-1(0-0).
In aceste 11 partide disputate au inscris 43 de goluri si au primit 8,cel mai bun marcator al acestui sezon de UEFA Champions League a fost Robert Lewandowski cu 15 goluri marcate.
Bayern a disputat până în prezent 11 finale, a câştigat 6 şi a pierdut 5.
A câştigat trofeul în anii:1974,1975,1976,2001,2013,si 2020 a pierdut în finală în anii: 1982,1987,1999,2010, şi 2012.
De menţionat că a câştigat trofeul UEFA Champions League în vechiul format de trei ori în anii 1974,1975, şi 1976, şi tot de trei ori în noul format în anii 2001,2013, şi 2020.
Arbitrul principal al acestei finale a fost Daniele Orsato din Italia.
Cartonase galbene:Paredes, Neymar, Thiago Silva, Kurzawa (Paris Saint Germain)/ Alphonso Davies, Serge Gnabry, Niklas Süle, Thomas Müller(Bayern München).

Golul victoriei în această finală a fost înscris de Kingsley Coman în minutul 59.
Paris Saint Germain:
Navas  Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat (Kurzawa -minutul 80), Herrera (Draxler -minutul 72), Marquinhos, Paredes (Verratti -minutul 65),Di María (Choupo-Moting -minutul 80), Neymar, Mbappé.
Antrenor principal :Thomas Tuchel
Bayern München:
Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Jerome Boateng (Niklas Süle -minutul 25), David Alaba, Alphonso Davies , Leon Goretzka, Thiago Alcantara (Corentin Tolisso -minutul 86) Serge Gnabry (Coutinho -minutul 68), Thomas Müller, Kingsley Coman (Ivan Perišić -minutul 68)Robert Lewandowski.
Antrenor principal :Hans Dieter Flick.
Mulţumesc Bayern München pentru această seară magică, felicitări tuturor celor care au făcut posibilă câştigarea pentru a şasea oară a trofeului UEFA Champions League.