vineri, 3 mai 2024

Slovenia a învins la scor echipa României la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă Divizia 1 - Grupa A.

Marti 30 aprilie 2024,la Bolzano (Italia) pe patinoarul Sparkasse Arena s-a disputat partida din Divizia 1 - Grupa A a Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă dintre echipa naţională a Sloveniei şi echipa României această partidă a fost câştigată de echipa Sloveniei cu scorul final de 6-1(1-1)(3-0)(2-0)
La această partidă au asistat aproximativ 1304 spectatori ambele echipe au avut susţinători din partea publicului asistent la această partidă.
Deşi echipa României a înscris repede în minutul 03:40 prin numărul 9 - Zagidullin Albert nu a reuşit să menţină ritmul şi a primit şase goluri până la finalul partidei consemnând a doua partidă consecutivă în care pierde la acelaşi scor după înfrângerea în faţa echipei Italiei.
Pentru echipa Sloveniei au înscris: numărul 93 - Bohnic Rozle în minutul 15:43, numărul 24 - Tikar Rok în minutele 20:38 şi 48:08, numărul 46 - Torok Matic în minutul 36:36, şi numărul 88 - Mahkovek Marcel în minutele 37:47 şi 46:35.
În aceiaşi zi s-au mai disputat două partide la acest Campionat Mondial tot pe patinoarul Sparkasse Arena iată şi rezultatele acestor partide:
Ungaria - Coreea de Sud=6-2(2-1)(4-0)(0-1) si Italia - Japonia =4-3(0-0)(2-2)(1-1)(1-0)-Overtime