joi, 9 martie 2017

Tunurile din Londra, topite de Super Bayern!

Marti 7 martie 2017,la Londra pe stadionul Emirates, cu o audienta de aproximativ 50.000 de spectatori s-a disputat partida retur dintre Arsenal Londra si Bayern München, partida castigata cu scorul final de 5-1(1-0), de catre Bayern München,o partida parca trasa la indigo si la scor si ca evolutie a ceea ce s-a intampat in tur la  München.
Inaintea inceperi acestei partide aproximativ 200 de suporterii ai formatiei Arsenal Londra au organizat un mars in care au cerut demisia antrenorului echipei ,si plecarea cat mai urgenta a lui Arsene Wenger ,marsul a inceput in zona Highbury Square fostul loc al stadionului echipei si s-a terminat la intrarea stadionului Emirates ,actualul stadion al celor de la Arsenal.
Arsene Wenger nu are o situatie prea buna nici in campionatul Angkei si a pierdut speranta la titlu in actualul sezon ,iar dupa cele 10 goluri incasate de echipa sa in cele doua partide in Uefa Champions League ,situatia sa ca antrenor principal este una destul de sensibila ,singura sa cale de a se revansa fata de suporterii si cei care conduc clubul Arsenal ar fi ajungerea cu Arsenal in finala Cupei Angliei si castigarea ei .
Tunarii nu au avut nici o sansa in aceasta dubla cu Bayern,scorul total de 10-2 spune cam totul despre evolutia echipei antrenate de Arsene Wenger.
La inceputul acestei partide suporterii lui Bayern ,sositi la Londra au protestat intr-un mod inedit aruncand cu suluri de hartie igenica si diverse obiecte in teren ,aceste fapte au fost  justificate fata de pretul mare in viziunea lor la biletele platite pentru a vedea partida retur.
Pretul platit pe cel mai ieftin bilet a fost se pare 100 de euro ,suporterii lui Arsenal nu au inteles la inceput despre ce este vorba si au ras crezand ca se face aluzie la echipa lor si ca Arsenal ar fi o echipa de tot rasu ,probabil ca glumele au continuat si dupa minutul 80, cand scorul a luat proportii dupa dubla reusita de Arturo Vidal,clubul Bayern va plati amenda pentru gesturile necugetate ale suporterilor sai ,de amenda insa nu va scapa nici clubul gazda la aceasta partida pentru faptul ca in timpul partidei in teren a patruns un suporter al lui Arsenal.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Anastasios Sidiropoulos din Grecia.
Cartonase galbene :Theo James Walcott, Alex Oxlade-Chamberlain,Granit Xhaka (Arsenal Londra) / David Alaba, Javi Martínez(Bayern München).
Cartonas rosu:Laurent Koscielny (Arsenal Londra).
Golurile acestei partide au fost inscrise de catre :Theo James Walcott in minutul 20,pentru Arsenal Londra ,pentru Bayern München au inscris :Robert Lewandowski din penalty in minutul 55,Arjen Robben in minutul 68,Douglas Costa in minutul 78 ,Arturo Vidal in minutele 80 si 85.
Arsenal Londra :
Ospina ,Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal , Ramsey (Coquelin -minutul 72), Xhaka - Walcott, Oxlade-Chamberlain, Sánchez (Mesut Özil -minutul 72) - Giroud (Lucas Pérez -minutul 72)
Bayern München:
Manuel Neuer, Rafinha, Javi Martínez, Mats Hummels, David Alaba ,Arturo Vidal, Xabi Alonso,Arjen Robben (Douglas Costa -minutul 71), Thiago Alcantara (Renato Sanches-minutul 79), Franck Ribéry (Joshua Kimmich-minutul 79)Robert Lewandowski.
La finalul acestei partide ,antrenorul lui Bayern a declarat :"Când începi returul cu un avantaj de 5-1 este foarte greu să-ţi păstrezi jucătorii concentraţi. Am vorbit cu ei înainte de meci despre asta şi le-am explicat.
A fost o partida extrem de grea. Am avut probleme în defensivă până la momentul penalty-ului primit de noi. Au pus presiune asupra noastră, aşa cum ne aşteptam, dar noi ar fi trebuit să controlăm mai bine jocul. Nu am avut o posesie la fel de bună ca de obicei, dar asta e, se mai întâmplă",
Referitor la echipa preferata care va dori sa o intalneasca in Sferturile Uefa Champions League ,antrenorul  Carlo Ancelotti a spus ca "Mi-ar plăcea să o întâlnesc pe Real Madrid  în finală, nu în faza următoare".