duminică, 5 mai 2024

Echipa României a învins Japonia la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă Divizia 1 - Grupa A.

Sâmbătă 4 mai 2024, la Bolzano (Italia) pe patinoarul Sparkasse Arena s-a disputat partidă din Divizia 1 - Grupa A a Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă dintre echipa naţională a României şi Japonia această partidă a fost câştigată de echipa României cu scorul final de 4-2(2-1)(1-0)(1-1).
Golurile echipei României au fost înscrise de: numărul 20 - Gliga Roberto în minutul 04:26, numărul 25 - Skachkov Evgeni în minutul 18:35, numărul 22 - Szilard Rokaly în minutul 34:15 şi numărul 4 - Haaranen Matias.
Pentru echipa Japoniei au inscris :numarul 25 - Isogai Sota in minutul 18:17 si numarul 24 - Sato Yu in minutul 56:21.
După o serie de două înfrângeri consecutive cu acelaşi scor de 6-1 în faţa echipelor Italiei şi Sloveniei echipa României încheie această participare la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă Divizia 1 - Grupa A cu trei victorii consecutive în faţa echipelor Ungariei, Coreea de Sud şi Japonia şi rămâne în continuare în Divizia 1 - Grupa A.
Echipa României a terminat pe locul 4 la acest Campionat Mondial si se află în al doilea eşalon valoric mondial în Hocheiul pe gheaţă de 5 ani din anul 2019 de când au obţinut promovarea în Divizia 1-Grupa A, de menţionat că în anii 2020 şi 2021 nu s-a jucat din cauza pandemiei de Coronavirus, echipa României a evitat retrogradarea din această grupă şi în anii 2022 şi 2023.
În această ultimă zi de Campionat Mondial s-au disputat încă două partide pentru definitivarea clasamentului final, în prima partidă echipa Italiei a învins la scor echipa Coreei de Sud scorul final al acestei partide a fost de 8-1(4-0)(0-1)(4-0) echipa Italiei s-ar fi clasat pe locul 2 la acest Campionat Mondial dacă echipa Sloveniei ar fi învins echipa Ungariei în urma rezultatului înregistrat în partida dintre Slovenia şi Ungaria echipa Italiei a terminat pe locul trei şi a câştigat doar medalia de bronz la acest Campionat Mondial.
In a doua partidă s-au întâlnit echipele Sloveniei şi Ungariei ambele echipe aveau nevoie de o victorie pentru a termina pe primul loc, scorul final al acestei partide a fost de 2-1 (1-0)(0-1)(1-0) pentru echipa Ungariei care a câştigat acest Campionat Mondial şi a promovat în Divizia de Elită unde se află cele mai bune naţionale de Hochei pe gheaţă din lume.
Echipa Sloveniei a terminat pe locul 2 la acest Campionat Mondial si a obtinut medalia de argint.
Pentru echipa Ungariei au inscris :numarul 16 -Hari Janos in minutul 07:09 si numarul 21 - Papp Kristof in minutul 57:09.
Pentru Slovenia a inscris numarul 24 - Ticar Rok in minutul 25:38.