luni, 29 mai 2023

Bayern München câştiga al 11- lea titlu consecutiv de campioană a Germaniei.

Bayern München a câştigat al 11- lea titlu consecutiv de campioană a Germaniei, acest titlu a fost câştigat în ultima etapă disputată în data de 27 mai 2023.
Bayern a reuşit să învingă în deplasare cu scorul final de 2-1 pe FC Köln iar Borussia Dortmund nu a reuşit să învingă pe propriul teren Signal Iduna Park pe FSV Mainz 05 şi a terminat la egalitate scor final 2-2 cu acest rezultat de egalitate nu a reuşit să depăşească la puncte pe Bayern München şi a terminat pe locul 2 în Bundesliga.
La partida de pe stadionul RheinEnergie au asistat aproximativ 50.000 de spectatori ,arbitrul principal a fost Sven Jablonski din Bremen.
Cartonas galben:Benno Schmitz(FC Köln).
Au inscris in aceasta partida:Kingsley Coman in minutul 8 si Jamal Musiala in minutul 89 pentru Bayern .pentru FC Köln a inscris Dejan Ljubicic in minutul 81 din penalty.

FC Köln
Marvin Schwäbe ,Benno Schmitz (Schindler- minutul62),Timo Hübers,Julian Chabot,Jonas Hector, Eric Martel, Eilyes Skhiri , Dejan Ljubičić (Lemperle -minutul 81),Florian Kainz (Huseinbašić -minutul 62),Linton Maina (Pedersen -minutul 81)Davie  Selke (Thielmann -minutul 62).
Bayern  München:
Yann Sommer,Benjamin Pavard, Dayot Upamecano, de Ligt, Mazraoui (Jamal Musiala -minutul 85) Joshua Kimmich, Gravenberch (Leon Goretzka - minutul 71, Tel -minutul  85) Leroy Sané, Thomas Müller (João Cancelo -minutul 62),Kingsley Coman (Choupo-Moting -minutul 71) Serge Gnabry.