miercuri, 18 septembrie 2024

Bayern a învins pe Dinamo Zagreb în UEFA Champions League şi a stabilit un record de goluri marcate în Liga Campionilor .

Ieri seară 17 septembrie 2024,la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din prima etapă din Liga Campionilor la fotbal dintre Bayern München şi Dinamo Zagreb această partidă a fost câştigată la scor de Bayern München cu scorul final de 9-2(3-0).
Cu acest scor de 9-2, Bayern doboară vechiul record de goluri marcate de o echipă în Liga Campionilor, echipa care marcase cele mai multe goluri era Borussia Dortmund care marcase 8 goluri în partida cu Legia Varşovia scorul final a fost de 8-4 pentru Borussia Dortmund în luna noiembrie din anul 2016.
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori arbitrul principal al acestei partide a fost Juan Martínez Munuera din Spania.
Cartonaș galben:Stefan Ristovski.
La pauză acestei paride Bayern München conducea cu scorul de 3-0, dar după pauză jucătorii croaţi au reuşit să înscrie de două ori în decurs de 3 minute şi partida părea să devină destul de dificilă pentru Bayern.
Jucatorii lui Bayern au știut să profite de toate slăbiciunile campioanei Croației, căreia i-au administrat o înfrângere extrem de rușinoasă.
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Harry Kane în minutele: 19,58 ,73 (penalty) si 78(penalty), Raphael Guerreiro în minutul 34, Michael Olise în minutul 62, Leroy Sane minutul 85, şi Leon Goretzka în minutul 90+2 pentru Bayern München.
Pentru Dinamo Zagreb au înscris: Bruno Petkovic în minutul 49 şi Takuya Ogiwara în minutul 51.
Bayern  München:
Manuel Neuer (Ulreich - minutul 46) Guerreiro (Leon Goretzka - minutul 81),Kim Min Jae (Dier -minutul 69),Dayot Upamecano, Davies ,Joshua Kimmich, Pavlović ,Michael Olise (Leroy Sané - minutul 68), Jamal Musiala (Thomas Müller - minutul 68),Serge Gnabry ,Harry Kane.

Dinamo Zagreb
Ivan Nevistić ,Stefan Ristovski,Kevin Théophile-Catherine, Mmaee,Ronael Pierre-Gabriel (Dario Špikić -minutul 73)Marco Rog (Luka Stojković - minutul 46), Mišić ,Marko Pjaca (Sandro Kulenović - minutul 61),Martin Baturina (Arijan Ademi -minutul 78), Ogiwara (Arber Hoxha -minutul 73)  Petković.