luni, 26 august 2024

Bayern învinge VfL Wolfsburg în prima etapă din Bundesliga sezonul 2024/2025.

Ieri 25.08.2024 la Wolfsburg pe stadionul Volkswagen Arena în prima etapă din Bundesliga sezonul 2024/2025 s-a disputat partida dintre VfL Wolfsburg şi  Bayern München această partidă a fost câştigată cu scorul de 3-2 (1-0) de Bayern München.
Înaintea începeri acestei partide de fotbal s-a ţinut un minut de reculegere pentru antrenorul german Cristoph Daum care a decedat la Köln la vârsta de 70 de ani, acesta suferea de mai multă vreme de cancer pulmonar, şi pentru victimele atacului din oraşul Solingen în vestul Germaniei unde trei persoane au murit datorită unui bărbat care a înjunghiat trecători la întâmplare la un festival de muzică.
La această partidă au asistat aproximativ 28.917 spectatori arbitrul principal acestei partide a fost Daniel Siebert din Berlin.
Cartonașe galbene:Mattias Svanberg,Cedric Zesiger (Vfl Wolfsburg)/ Harry Kane,Sacha Boey,Jamal Musiala(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost inscrise de :numarul 42 - Jamal Musiala in minutul 19,numarul 16 - Jakub Kaminski (Vfl Wolfsburg) in minutul 66 -autogol,si numarul 7 Serge Gnabry in minutul 82 pentru Bayern München.
Pentru VfL Wolfsburg a inscris numarul 19 - Lovro Majer in minutele 47 (penalty) si 55.
Introdus in minutul 65 al acestei partide Thomas Müller a ajuns la  numărul 474 de partide jucate în Bundesliga, un record de partide jucate pentru Bayern München, acesta are 709 partide oficiale în toate competiţiile pentru Bayern München.
Thomas Müller l-a egalat pe Sepp Maier la capitolul jucătorilor cu cele mai multe apariţii pentru Bayern München.
VfL Wolfsburg:
Kamil Grabara ,Kilian Fischer, Sebastiaan Bornauw, Cedric Zesiger ,Ridle Baku, Mattias Svanberg (Jonas Wind -minutul 86), Arnold, Kaminski ,Patrick Wimmer (Kevin Behrens -minutul 71),Lovro Majer (Yannick Gerhardt -minutul 78)Tiago Tomás.

Bayern München:

Manuel Neuer ,Sacha Boey (Thomas Müller -minutul 65), Dayot Upamecano,Kim Min Jae (Eric Dier -minutul 81),Alphonso Davies,Joshua Kimmich,Alexandar Pavlović ,Serge Gnabry, Jamal Musiala, Michael Olise (Kingsley Coman -minutul 75)Harry Kane.