miercuri, 13 ianuarie 2010

Cupa Romaniei la Hochei pe gheata ,semifinale sezon 2009-2010.

Incurajati frenetic din tribune de o multime de suporteri, exact ca in vremurile bune, hocheistii ros-albastri nu au lasat nici o sansa echipei din Gheorgheni, rezolvand meciul in primele 7 minute atunci cand Lupascu, Georgescu, Irimia si Zabludovski au inscris aruncand spectatorii in extaz. Prima repriza s-a terminat 5-0 pentru Steaua dupa ce si Pisarenko a marcat cu 4 minute inainte de final. In urmatoarele 2 reprize Steaua a redus turatia si a dat sansa oaspetilor sa mai echilibreze meciul, insa chiar si asa tot stelisti au marcat, intai prin Timaru iar apoi prin Zabludovski. Progym-ul a reusit in finalul reprizei sa limiteze proportiile scorului inscriind 2 goluri prin Molnar si Csiki, dar prea tarziu, finalista fiind deja decisa. Ultima repriza nu a mai contat, nici o echipa nu a mai inscris, astfel scorul final ramanand 7-2 .
Suporterii stelisti le-au facut o surpriza deosebita hocheistilor favoriti, venind la aceasta partida de Hochei pe gheata, intr-un numar record la o semifinala a Cupei Romaniei in ultimii ani.

Cei aproape 1000 de spectatori au stabilit un alt record, fiind pentru prima data cand numarul suporterilor de la Bucuresti a fost mai mare decat cel de la Miercurea-Ciuc, prezent la cealalta semifinala a grupei.
In cealalta semifinala desfasurata vineri 08 ianuarie,2010- SC Miercurea Ciuc – CSM Brasov 4-2 (1-2, 1-0, 2-0).
Finala Cupei se va desfasura pe 30 ianuarie, locul de desfasurare nefiind inca stabilit, posibila gazda fiind noul patinoar de la Brasov.