sâmbătă, 8 aprilie 2017

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Divizia 2,Grupa A-Galati -3-9 Aprilie 2017,Belgia invinge Islanda si Romania invinge Australia ,in ziua cu numarul 4 .

La Galati in data de 7 aprilie 2017 ,pe patinoarul Dunarea in a patra zi de competitie a Campionatului Mondial de Hochei pe gheata ,Divizia 2,Grupa A ,s-au disputat trei partide care s-au incheiat cu urmatoarele rezultate:
Serbia -Spania= 4 - 5 ( 0 - 3 , 2 - 1 , 2 - 0 , 0 - 1)
Islanda -Belgia= 3 - 9 ( 1 - 3 , 2 - 4 , 0 - 2)
Australia-România=1 - 5 ( 1 - 1 , 0 - 2 , 0 - 2).
Pentru echipa României au inscris :numarul 17.Rokaly Norbert in minutul 17:44,numarul 12.Nagy Istvan in minutul28:36,numarul 22.Biro Matyas in minutul 37:35,numarul 21.Mihaly
Ede in minutul 51:11,si numarul 7.Fodor Csanad in minutul 56:29.
Pentru echipa Australiei ,a inscris numarul 18.Rezek Josef in minutul 17:14.
Antrenorul echipei nationale a Romaniei a reusit sa remedieze si problema echipei de a inscrie in superioritate numerica si inca cateva nesincronizari ale jucatorilor in timpul partidelor disputate anterior ,si astfel echipa României a facut un joc bun si este la o parida distanta de promovarea in esalonul superior ,asta si datorita rezultatului bun reusit de echipa Belgiei care a invins echipa Islandei si a redus sansele de promovare ale acestora ,echipei României nu ii ramane decat sa invinga in timpul regulamentar de joc ,si sa obtina cele 3 puncte in partida contra echipei Spaniei ,din data de 9 aprilie 2017, de la ora 20:00.
Cu doua minute inainte de terminarea acestei partide ,se pare ca pe jucatorul australian cu numarul 11.Brian Funes l-au lasat nervii si a atacat in mod brutal pe numarul 24.Biro Otto al echipei României,in general apreciez cand doi sportivi in acest sport doresc sa isi plateasca niste polite in timpul partidei prin astfel de batai barbatesti ,care sunt deliciul spectatorilor in unele tari cu un Hochei pe gheata la nivel ridicat,dar aceste iesiri sunt permise doar la echipele de club si uneori nici chiar acolo ,dar se fac atunci cand este cazul nu cand vrei sa demonstrezi doar cat de penibil esti ,mai ales ca la acest nivel de echipa nationala se stie clar ca nu este permis acest comportament huliganic .
Faptul ca stia ca va primi pedeapsa de partida ,si a plecat direct la vestiar nu schimba cu nimic ,gestul sau incalificabil si atacarea adversarului din spate fara ca acesta sa vada pericolul arata caracterul sportiv al  acestui jucator al echipei Australiei.
Jucatorul cu nume de comic francez , nu a facut decat sa strice imaginea echipei sale care a jucat foarte bine pana la aceasta partida .
Chiar daca echipa Spaniei se afla pe ultimul loc ,aceasta echipa nu trebuie subestimata si va trebui sa se joace doar la victorie asa cum a fost nevoie si pana acum .
Cel mai bun jucator al echipei României, din acesta partida a fost numarul 13.Gliga Roberto ,de la echipa Australiei a fost desemnat portarul echipei, numarul 1.Kimlin Anthony.
Mult succes echipei României! si sper ca minunatul public care a sustinut echipa nationala a României in cele patru partide disputate pana acum ,sa fie prezent in numar cat mai mare la patinoar pentru a isi sustine echipa favorita.