luni, 5 octombrie 2020

De patru ori Lewandowski.

Duminică 4 octombrie 2020 s-a disputat pe stadionul Allianz Arena din München partidă din etapa a treia din Bundesliga dintre Bayern München şi Hertha Berlin, această partidă a fost câştigată cu scorul final de 4-3(1-0), de Bayern München.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Benjamin Cortus din Röthenbach.
Cartonase galbene:Lucas Hernández, Serge Gnabry, Robert Lewandowski (Bayern München)/ John Córdoba, Krzysztof Piatek, Maximilian Mittelstädt (Hertha Berlin).
Golurile acestei partide pentru Bayern München au fost inscrise de: Robert Lewandowski  in minutele 40,52.86 si 93(penalty).
Robert Lewandowski a reuşit pentru a patra oară în cariera să înscrie de patru ori într-o partidă, a înscris contra Gilbratar pentru naţională Poloniei, în Champions League contra Real Madrid şi Steaua Rosie Belgrad şi contra Hertha Berlin în Bundesliga.
Robert Lewandowski mai are şi un record de cinci goluri înscrise în doar 9 minute, în partidă din data de 22 septembrie 2015 contra VfL Wolfsburg.
Hertha Berlin a inscris in aceasta partida prin :John Cordoba in minutul 60, Matheus Cunha in minutul 71,si Jessic Ngankam in minutul 89.

Bayern München:
Manuel Neuer , Richards (Benjamin Pavard -minutul 65), Jerome Boateng, David Alaba, Lucas Hernández (Jamal Musiala -minutul 65) Joshua Kimmich (Corentin Tolisso -minutul 65),Leon  Goretzka ,Serge Gnabry (Martínez 94),Thomas Müller, Alphonso Davies (Nicklas Süle -minutul 89), Robert  Lewandowski.

Hertha Berlin:
Schwolow , Zeefuik (Krzysztof  Piatek -minutul 68), Boyata, Stark, Pekarik , Darida, Tousart , Lukébakio (Jessic Ngankam -minutul 87) , Matheus Cunha , Maximilian Mittelstädt, John Córdoba.