joi, 3 iunie 2021

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă - Letonia 2021 - Optimi de finala Germania invinge Elvetia si Canada invinge Rusia.

Astazi 3 iunie 2021 la Campionatul Mondial de Hochei pe gheata care se desfasoara in orasul Riga din Letonia,s-au disputat partidele din Optimile de finala ,iata si rezultatele finale ale acestor partide :
OSC (Centrul Sportiv Olimpic) Riga.
sursa video:YouTube
Elvetia-Germania=2-3(1-0)(1-1)(0-1)(0-0)(0-1).
Germania a invins Elvetia la lovituri de departajare si s-a calificat in Semifinale,pentru Germania au inscris in timpul regulamentar de joc:Kuhnhackl Tom in minutul 37:23 si Gawanke Leon in minutul 59:16,golul victoriei a fost inscris de Noebels Marcel.
Pentru echipa Elvetiei au inscris Untersander Ramon in minutul 15:17 si Herzog Fabrice in minutul 33:26.
Rusia-Canada=1-2(0-0)(1-0)(0-1)(0-1).
Echipa Canadei a reusit sa invinga Rusia in Overtime si sa se califice in Semifinle,pentru echipa Canadei au inscris numarul 14 Henrique Adam in minutul 45:03 si numarul 88 Mangiapane Andrew in minutul 62:12.
Pentru echipa Rusiei a inscris numarul 37 Timkin Yevgeni in minutul 34:32.
Arena Riga

Statele Unite ale Americii-Slovacia=6-1(3-0)(1-1)(2-0).
Echipa Statelor Unite ale Americii nu a avut nici un fel de problema in aceasta partida din Optimile de finala ,a invins la scor Slovacia si s-a calificat in Semifinale.
Pentru Statele Unite ale Americii au inscris:Boyle Brian,Chemelevski Sasha,si Blackwell Colin ,Garland Conor doua goluri fiecare.
Pentru Slovacia a inscris Colin,Cehlarik in minutul 32:12.
Finlanda-Cehia=1-0(0-0)(1-0)(0-0).
Pentru echipa Finlandei a inscris golul victoriei numarul 21 Ninala Jere in minutul 32:55.
Dupa disputarea partidelor din Optimi sau calificat in Semifinale urmatoarele echipe :Germania,Canada,Statele Unite ale Americii si Finlanda.
In data de 5 iunie 2021 pe patinoarul Arena Riga(Letonia) se vor disputa urmatoarele partide din Semifinalele Campionatului Mondial de Hochei pe gheata:
Statele Unite ale Americii-Canada(ora 14:15)
Finlanda-Germania(ora 18:15)
Echipele castigatoare vor disputa finala Campionatului Mondial de Hochei pe gheata in data de 6 iunie 2021 la ora 20:15 pe patinoarul Arena Riga (Letonia).