marți, 21 februarie 2023

Înfrângere în deplasare la Mönchengladbach dar Bayern rămâne lider în Bundesliga.

Sâmbătă 18 februarie 2023, la Mönchengladbach pe stadionul Borussia -Park s-a disputat partida din etapa cu numărul 21 din Bundesliga dintre Borussia Mönchengladbach şi Bayern München, această patida a fost câştigată de Borussia Mönchengladbach cu scorul final de 3-2(1-1).
La această partidă au asistat aproximativ 60.250 de spectatori arbitrul principal al acestei partide a fost Tobias Welz din Wiesbaden.
Cartonaș galben: Leon Goretzka(Bayern München).
Cartonaș rosu:Dayot Upamecano(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Lars Stindl în minutul 13, Jonas Hoffman în minutul 55 şi Marcus Thuram în minutul 84 pentru Borussia Mönchengladbach.
Pentru Bayern au înscris: Eric Maxim Choupo-Moting în minutul 35 şi Mathys Tel în minutul 90+3.
În această partidă Bayern a rămas în 10 jucători încă din minutul 8 când Dayot Upamecano a fost eliminat din teren.

Borussia Mönchengladbach:
Jonas Omlin Stefan Lainer, Itakura,Nico Elvedi,Ramy Bensebaini ,Cristoph Kramer (Weigl -minutul 57/Jantschke -minutul 90),Manu Koné ,Hannes Wolf (Herrmann -minutul 90),Jonas Hofmann, Stindl (Thuram -minutul 74) Alssane Pléa (Neuhaus -minutul 74).

Bayern München:
Yann Sommer ,Benjamin Pavard,Dayot Upamecano, Blind ,Joshua Kimmich ,Serge Gnabry (Leroy Sané -minutul 46), Gravenberch (Jamal Musiala -minutul 46),Leon Goretzka (Mathys de Ligt -minutul 62),Alphonso Davies ,Thomas  Müller (João Cancelo-minutul 16),Eric Maxim Choupo-Moting (Tel -minutul 62).
In Bundesliga Bayern ramane pe primul loc cu 43 de puncte ,pe locul 2 se afla Borussia Dortmund cu acelasi numar de puncte dar golaveraj inferior ,pe locul 3 FC Union Berlin tot cu 43 de puncte.