duminică, 31 decembrie 2023

Cupa Spengler 2023 - Ediţia 95 - ziua 5 - Semifinale - HC Davos învinge pe Frölunda HC şi HC Dynamo Pardubice învinge Canada.

Ieri 30 decembrie 2023 la Davos(Elveţia) pe patinoarul Eisstadion Davos s-au disputat două partide din Semifinalele turneului anulal al Cupei Spengler iata si rezultatele acestor partide:
Semifinală 1:  HC Davos - Frölunda HC scor final 4-3 (1-1)(2-1)(1-1) în favoarea echipei gazdă a acestui turneu HC Davos.
Au înscris în această partidă: Calle Andersson în minutul 04:14, Dennis Rasmussen în minutul 23:33, Enzo Corvi în minutul 35:32 şi Henrik Haapala în minutul 60:51 pentru HC Davos.
Pentru Frölunda HC au inscris :Erik Borg in minutul 14:55,Carl Klingberg in minutul 22:03 si Malte Strömwall in minutul 52:56.
Semifinală 2: Dynamo Pardubice - Canada scor final 4-3 (0-1)(1-1)(3-1) în favoarea echipei din Cehia care s-a calificat în Finală după o partidă extrem de disputată împotriva echipei Canadei.
Echipa Canadei nu a reuşit să îşi menţină avantajul de două goluri pe care îl avea în repriza a treia de joc la scorul de 3-1 avea asigurată calificarea în finală, dar echipa cehă Dynamo Pardubice a arătat că ştie să joace un hochei de înaltă clasă şi a reuşit să egaleze şi chiar să învingă în timpul regulamentar de joc echipa Canadei.
Cu doar 5 minute înaintea terminări timpului regulamentar de joc antrenorul ceh Vaclav Varada a luat hotărârea de a scoate portarul din poartă pentru a introduce un jucător şi a crea un avantaj numeric pe gheaţă această decizie a fost foarte bună deoarece la doar un minut de la această schimbare Dynamo Pardubice a înscris prin numarul 61 - Martin Kaut în poarta apărată de numărul 30 - Aaron Dell şi astfel scorul devenea 3-2 în favoarea echipei Canadei.
La acest rezultat a fost reintrodus portarul Milan Klaucek în poarta echipei Dynamo Pardubice şi cu doar 2 minute înainte de terminarea acestei partide a fost din nou scos pentru a avea avantaj cu un jucător pe gheaţă faţă de echipa Canadei după aproximativ 40 de secunde echipa Dynamo Pardubice reuşeşte să înscrie din nou şi scorul devenea egal 3-3.
Când nimeni nu se mai aştepta la înscrierea unui gol în timpul regulamentar de joc cu doar 38 de secunde înainte de terminarea acestei partide numărul 67 -Matej Paulovic înscrie şi scorul devenea 4-3 în favoarea echipei Dynamo Pardubice.
După această victorie din această Semifinală echipa cehă antrenată de Vaclav Varada este calificată în Finală unde va întâlni echipa gazdă a acestui turneu anual HC Davos.
Au înscris în această partidă: Lukas Radil în minutele 24:37 şi 56:04, Martin Kaut în minutul 58:37 şi Matej Paulovic în minutul 59:21 pentru Dynamo Pardubice.
Pentru echipa Canadei au înscris: Jonathan Hazen în minutul 20:24, Derek Grant în minutele 39:58 şi 40:31.
Finala acestui turneu anual se va disputa între HC Davos şi HC Dynamo Pardubice în data de 31 decembrie 2023 ora 13:10 (ora României) pe patinoarul Eisstadion din Davos.