sâmbătă, 6 iulie 2024

Blestemul spaniol, Anthony Taylor şi neşansa au eliminat echipa Germaniei din drumul său spre Semifinalele Campionatului European de fotbal.

Ieri seară la Stuttgart pe stadionul Stuttgart Arena din Germania s-a disputat partida dintre echipa Spaniei şi Germaniei din Sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal care se desfăşoară în Germania în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024, această partidă a fost câştigată de echipa Spaniei în prelungirile acestei partide cu scorul final de 2-1(1-1).
La această partidă au asistat aproximativ 51.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Anthony Taylor din Anglia.
Cartonaşe galbene:Robin Le Normand în minutul 29, Ferran Torres în minutul 74, Unai Simon Mendibil în minutul 82, Rodrigro Hernandez în minutul 110, Fabian Ruiz Pena în minutul 120+3 pentru echipa Spaniei.
Antonio Rudiger în minutul 13, David Raum în minutul 28, Robert Andrich în minutul 57, Toni Kross în minutul 67, Maximilian Mittelstadt în minutul 73, Nico Schlotterbeck în minutul 90+4, Florian Wirtz în minutul 94 şi Deniz Undav în minutul 112 pentru Germania.
Cartonaș roșu:Dani Carvajal in minutul 120+6.
Golurile acestei partide au fost inscrise de :Dani Olmo in minutul 52 si Mikel Merino in minutul 119 pentru echipa Spaniei .
Pentru echipa Germaniei a înscris Florian Wirtz în minutul 89.

Spania:
Unai Simon Mendibil ,Dani Carvajal ,Robin Le Normand(Nacho Fernandez - minutul 46),Aymeric Laporte,Marc Cucurella,Rodrigo Hernandez,Fabian Luiz Pena(Joselu - minutul 102),Lamine Yamal(Ferran Torres - minutul 63),Pedri(Dani Olmo  - minutul 8),Nico Williams(Mikel Oyarzabar - minutul 80),Alvaro Morata(Mikel Merino - minutul 80).
Germania:
Manuel Neuer,Joshua Kimmich,Antonio Rudiger,Jonathan Tah(Thomas Müller - minutul 80),David Raum(Maximilian Mittelstadt - minutul 57),Emre Can(Robert Andrich - minutul 46),Toni Kross,Leroy Sane(Florian Wirtz - minutul 46),Ilkay Gündoğan(Niklas Fullkrug - minutul 57),Jamal Musiala,Kai Havertz(Waldeman Anton - minutul 91).
Arbitrul englez Anthony Taylor în vârstă de 45 de ani născut în Manchester a distrus această partidă prin maniera sa de arbitraj deşi s-a disputat în Sferturile de finală această partidă a fost considerată ca o finală datorită celor două echipe din această partidă ambele fiind deţinătoare a 3 trofee ale Campionatului European de fotbal.
Spania a câştigat acest trofeu în anii 1964,2008,şi 2012 iar Germania în anii 1972,1980 şi 1996.