marți, 9 februarie 2016

Finala Cupei României la Hochei pe gheata, reprogramata pentru luna Martie.

Finala Cupei României la Hochei pe gheata,a fost reprogramata pentru data de 1 Martie 2016 ,cu inceperea partidei de la ora 18:00,si se va disputa pe patinoarul artificial Dunarea din orasul Galati ,accesul la aceasta partida este liber .
Echipele din finala Cupei Romaniei la Hochei pe gheata sunt Steaua Bucuresti si S.C Miercurea Ciuc ,reprogramarea acestei partide vine ca urmare a unei defectiuni a instalatiei de iluminat din timpul partidei disputate in data de 20 decembrie pe patinoarul din Gheorghieni,aceasta defectiune s-a produs in timpul celei de-a treia reprize cand scorul era de 7-2 ,pentru echipa S.C Miercurea Ciuc,scorul din primele doua reprize a fost 2-1 si 5-1 pentru echipa din Miercurea Ciuc.
Federatia Româna de Hochei pe gheata ,a dorit reprogramarea acestei partide chiar a doua zi pe data de 21 decembrie dar reprezentanti patinoarului au transmis ca nu pot remedia defectiunea ,iar in data de 21 decembrie 2015 ,Jandarmeria Romana a sigilat patinoarul din Gheorghieni .
Important este ca cei aproape 2000 de spectatori nu au avut parte de un accident nefericit si au putut pleca in siguranta din incinta patinoarului ,inteleg pe deplin nemultumirea unora care au fost la aceasta partida pentru ca nu au putut vedea si finalul mai ales ca echipa favorita conducea la scor ,dar nu este vina nimanui in aceasta situatie ,si ma bucur ca nu s-a disputat la Bucuresti aceasta partida ,deocamdata nu avea cum in orasul capitala nu exista in acest moment un patinuar omologat pentru sport,dar ma gandesc ce supozitii ar fi facut cei din Miercurea Ciuc daca aceasta defectiune se intampla la Bucuresti ,mai ales pe final de ultima repriza si cand echipa din Miercurea Ciuc, sa spunem ar fi fost in avantaj.
Apreciez imsa sincer publicul din Miercurea Ciuc si imprejurimi ,sunt buni cunoscatori al acestui minunat sport numit Hochei pe gheata.
Inteleg si nemultumirea ca aceasta partida reprogramata a fost mutata la Galati ,insa distanta daca este sa fim corecti este cam aceiasi pentru suporterii ambelor echipe ,desi stiu cu siguranta ca nu vor merge la Galati ,prea multi suporteri ai echipei Steaua .
In ultima vreme sunt  facute comentarii rau voitoare care nu au nici o baza ,cum ca Federatia Româna de Hochei pe gheata o favorizeaza pe Steaua Bucuresti,nu am inteles cu ce anume o favorizeaza ,si pentru cei care fac astfel de afirmatii le spun ca mutarea partidei la Galati ,s-a facut cu siguranta cu acordul ambelor echipe,iar faptul ca partida se reia de la scorul de 0-0 ,este perfect normal si regulamentar ,asa s-ar fi procedat si daca situatia ar fi fost invers .
Golurile din partida de la Gheorghieni au fost marcate pentru echipa din Miercurea Ciuc de catre :Zoltan Sandor in minutele:02:32 si  34:42, Kirils Tambijevs in minutul 06:08, Ervin Moldovan in minutul 20:55, Aleksei Alecseev in minutul 22:57, Ede Mihaly in minutul 38:11,si ultimul gol al S.C Miercurea Ciuc a fost marcat de Zsombor Molnar in minutul 39:07.
Pentru echipa Steaua Bucuresti au marcat :Anton Butocinov in minutul 14:23, și Artem Bondariev in minutul 39:58.
Partida reprogramata de pe patinoarul din Galati se va relua de la scorul de 0-0 ,conform regulamentului Federatiei Romane de Hochei pe gheata .