vineri, 1 decembrie 2017

Grupele Campionatului Mondial de Fotbal din Rusia 2018.

Astazi 1.12.2017,la Palatul de Stat Kremlin din Moscova a avut loc tragerea la sorţi a grupelor campionatului Mondial de Fotbal din Rusia 2018.
Cu această ocazie Vladimir Putin preşedintele Rusiei, ţara gazdă de anul viitor a Campionatului Mondial, a ţinut un scurt discurs înaintea trageri la sorţi a grupelor Campionatului Mondial de Fotbal, preşedintele Rusiei a spus următoarele:
"Avem cele mai bune echipe de pe planeta care asteapta tragerea la sorti si programul. Va fi o competitie extraordinara. Vom avea meciuri in 11 orase de-a lungul si de-a latul Federatiei Ruse si stim cum se ne intanpinam prietenii de pe toate meriadianele. Vom avea o competitie extraordinara pentru ca cele mai bune echipe de pe planeta se vor lupta pentru trofeul suprem. Vreau sa urez succes tutoror echipelor si sa-i asigur pe toti suporterii care vor fi bine primiti"
Prezent la tragerea la sorti de la Moscova ,presedintele FIFA,Gianni Infantino a completat discursul presedintelui Rusiei ,spunand "Scena apartine legendelor fotbalului. Bucurati-va de tragerea la sorti, de startul Campionatului Mondial si bucurati-va de fotbal vara viitoare, aici, in Rusia!"
La aceasta tragere la sorti a fost prezent si antrenorul principal al nationalei Germaniei ,Joachim Low care a declarat dupa  aflarea adversarelor din grupa F,ca este o grupa interesanta  si nici o echipa adversa nu trebuie tratata ca fiind usor de invins .
La aceasta tragere la sorti au ajutat si 8 dintre vedetele fotbalului mondial acestia au fost :Gordon Banks (Anglia), Nikita Simonyan (Rusia), Diego Forlan (Uruguay), Diego Armando Maradona (Argentina), Laurent Blanc (Franta), Cafu (Brazilia), Carles Puyol (Spania), Fabio Cannavaro (Italia)
Trofeul Cupei Mondiale la Fotbal a fost adus pe scena de catre atacantul german Miroslav Klose.
In urma trageri la sorti s-au stabilit urmatoarele grupe :
Grupa A: Rusia, Arabia Saudita, Egipt, Uruguay.
Grupa B: Portugalia, Spania, Maroc, Iran.
Grupa C: Franta, Australia, Peru,Danemarca.
Grupa D: Argentina, Islanda, Croatia, Nigeria.

Grupa E: Brazilia, Elvetia, Costa Rica, Serbia.
Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud.
Grupa G: Belgia, Panama, Tunisia, Anglia.
Grupa H: Polonia, Senegal,Columbia, Japonia.

Iata si programul complet al Campionatului Mondial din Rusia din anul 2018.
Grupa A:
14 iunie, ora 17:00 - Rusia - Arabia Saudita (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Arabia Saudita (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 - Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 - Arabia Saudita - Egipt (Volgograd)
Grupa B:
15 iunie, ora 17:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 - Portugalia - Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 - Iran - Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 - Iran - Portugalia (Saransk)
Grupa C:
16 iunie, ora 12:00 - Franta - Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 - Peru - Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 - Franta - Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 - Danemarca - Franta (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 - Australia - Peru (Soci)
Grupa D:
16 iunie, ora 15:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 - Croatia - Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 - Argentina - Croatia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 - Islanda - Croatia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)
Grupa E:
17 iunie, ora 14:00 - Costa Rica - Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 - Brazilia - Elvetia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 - Serbia - Elvetia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 - Elvetia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 17:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 - Germania - Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)
Grupa G:
18 iunie, ora 17:00 - Belgia - Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 - Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 - Panama - Tunisia (Saransk)
Grupa H:
19 iunie, ora 14:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 - Columbia - Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 - Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 - Japonia - Polonia (Samara)
Optimi:
30 iunie, ora 16:00 - locul 1 grupa C - locul 2 grupa D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 - locul 1 grupa A - locul 2 grupa B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa B - locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa D - locul 2 grupa C (Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa E - locul 2 grupa F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa G - locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 - locul 1 grupa F - locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 - locul 1 grupa H - locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)
Sferturi:
6 iulie, ora 16:00 - castigatoarea meciului 1 din optimi - castigatoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 6 din optimi - castigatoarea meciului 5 din optimi (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 - castigatoarea meciului 8 din optimi - castigatoarea meciului 7 din optimi (Samara)
7 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 3 din optimi - castigatoarea meciului 4 din optimi (Soci)
Semifinale:
10 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 2 din sferturi - castigatoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 - castigatoarea meciului 4 din sferturi - castigatoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)
Locul 3:
14 iulie, ora 16:00 - echipa invinsa in semifinala 1 - echipa invinsa in semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala:
15, iulie, ora 17:00 - castigatoarea semifinalei 1 - castigatoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki).

Desi a fost transmisa in intreaga lume fara nici o problema tehnica ,in Iran aceasta tragere la sorti a grupelor Campionatului Mondial a fost totusi cenzurata pe motiv ca ţinuta prezentatoarei Maria Komandnaya a fost prea sexy,In timpul desfasurari trageri la sorti ,Televiziunea de stat iraniană IRIB a întrerupt transmia şi a difuzat un interviu cu fostul fotbalist portughez Luis Figo,si astfel telespectatorii iranieni au aflat decât mai târziu că Iranul este în grupa B, alături de Portugalia, Spania şi Maroc.
Televiziunea de stat din Iran nu este la prima cenzura de acest fel ,în urmă cu patru ani, sa cenzurat tragerea la sorţi, din cauza ţinutei modelului Fernanda Lima.