div id="mbmcpebul_wrapper" style="max-width: 1445px;">

vineri, 27 decembrie 2019

Cupa Spengler 2019-Editia 93, ziua 1, HC Ambri-Piotta învinge pe Salavat Yulaev Ufa, şi Canada învinge pe HC Ocelari Trinec.

Ieri 26 decembrie 2019, la Davos (Elveţia) pe patinoarul Vaillant Arenă în prima zi de competiţie a Cupei Spengler, celebrul turneu de Hochei pe gheaţă ce se desfăşoară la fiecare sfârşit de an la Davos, s-au înregistrat următoarele rezultate:
Grupa Torriani
HC Ambri-Piotta-Salavat Yulaev Ufa=4-1
Formaţia elveţiană HC Ambri-Piotta a reuşit să învingă echipa din Rusia, Salavat Yulaev Ufa la diferenţă de trei goluri, pentru elveţienii au înscris: Robert Sabolic în minutul 02:28, Matt D'Agostini în minutul 15:46, Marco Mueller în minutele 23:33 şi 59:42.
Pentru Salavat Yulaev Ufa a inscris Evgeny Lisovets in minutul 38:39.
Grupa Cattini
HC Ocelari Trinec-Canada=1-4
La fel ca în prima partidă disputată pe patinoarul Vaillant Arena, echipa Canadei a învins echipa din Cehia cu o diferenţă de trei goluri scorul final fiind de 4-1 în favoarea canadienilor, pentru Canada au înscris: Kris Versteeg în minutul 05:45, urmând ca mai apoi în minutele 22:06,26:59 şi 58:59 Kevin Clark să reuşească un hat trick, jucătorul de 32 de ani evoluează în liga A elveţiană la Rapperswil-Jona Lakers.
O foarte bună evoluţie a avut-o şi portarul echipei Canadei, Zachary Fucale acesta a avut 27 de şuturi apărate, singurul jucător care a reuşit să îl învingă în această partidă a fost Aron Chmielewski care a înscris în minutul 28:31 pentru HC Ocelari Trinec.