luni, 28 decembrie 2015

Cupa Spengler la Hochei pe gheata,Rezultate Grupe-sezon 2015.

Ieri 27.12.2015, pe patinuarul Vaillant Arena, din Davos(Elvetia),s-au disputat inca doua partide din cele doua grupe ale turneului anual al Cupei Spengler ,in prima partida s-au intalnit in grupa Torriani ,echipele Jokerit Helsinki si Adler Mannheim,partida castigata cu scorul final de 5-3,echipa germana ,Adler Mannheim .
Jucatorii finlandezi de la Jokerit Helsinki au reusit doar in prima repriza sa pastreze egalitatea pe tabela de marcaj si desi au condus cu scorul de 2-0 in prima repriza nu a fost de ajuns ei fiind egalati ,insa in cea de-a doua repriza au gresit constant iar echipa germana a reusit sa castige cele doua reprize de final si a reusit prima victorie in aceasta grupa .
Pentru" vulturi" din Mannheim au inscris :numarul 50 -Metropolit Glen in minutul 14:10,numarul 72-Carle Mathieu in minutul 18:07,numarul 27 -Machmurchy Ryan in minutele 22:06 si 39:48,si numarul 18-Hospelt Kai in minutul 59:24.
Pentru echipa finlandeza Jokerit Helsinki au inscris :numarul 93-Regin Peter in minutul 11:46 ,numarul 76 -Sallnen Jere in minutul  12:13,si numarul 9-Hagman Niklas in minutul 24:52.
Audienta la aceasta partida a fost de aproximativ 6300 de spectatori.
In cea de-a doua partida disputata in grupa Cattini ,echipa gazda a turneului HC Davos a suferit o infrangere la scor din partea echipei Avtomobilist Ekaterinburg ,scorul final al acestei partide a fost de 5-1.
Echipa rusa Avtomobilist Ekaterimburg a aratat spectatorilor elvetieni cam ce inseamna hocheiul la nivel inalt ,si chiar daca au pierdut in prima partida din grupa cu un singur gol diferenta in  fata echipei Canadei ,acum jucatorii antrenati de catre Razin Andrey, nu au mai piedut si au castigat chiar la scor in fata unei echipe favorite a acestui turneu.
Antrenorul Curto Arno al celor de la HC Davos nu a reusit sa gaseasca formula de succes pentru a putea sa castige aceasta partida desfasurata in fata suporterilor veniti in numar destul de mare la Vaillant Arena ,pentru a incuraja echipa favorita ,au asstat neputinciosi cum echipa rusa inscrie gol dupa gol si echipa lor nu reuseste sa gaseasca drumul spre poarta aparata de catre numarul 21 Kovar Jakub.
Golurile au fost inscrise pentru echipa Avtomobilist Ekaterinburg ,de catre :
numarul 8 -Mikhnov Alexei in minutele :19:13 si 51:31,numarul 15-Golyshev Anatoli in minutul 29:02,numarul 28 -Yemelin Sergey in minutul 33:46,si numarul 10-Alexeyev Andrei in minutul 38:16.
Singurul gol ai echipei elvetiene HC Davos a fost inscrs de catre numarul 18-Setoguchi Devin .