div id="mbmcpebul_wrapper" style="max-width: 1445px;">

vineri, 31 decembrie 2010

Canada invinge la scor pe HC Davos si este in finala cupei Spengler .

Ieri 30.12.2010,la Davos pe Vaillant Arena s-au disputat semifinalele cupei Spengler, la Hochei pe gheata in prima semifinala s-au intalnit echipele S.K.A St Petersburg si  Servette Geneva ,partida terminata cu victoria in overtime a celor de la SKA St.Petersburg  care au avut puterea sa revina de la 3-0 in favoarea celor de la Servette Geneva,in prima repriza si au dovedit ca sant inca o forta in hochei desi la inceputul acestui turneu datorita jucatorilor de valoare au tratat aceasta competitie cam de sus ,bine ca s-au trezit la realitate si au castigat in fata elvetienilor de la Servette Geneva ,jucatori din St .Petersburg si-au aratat valoarea pe gheata si asta s-a vazut si in acest meci destul de disputat .
Prima repriza a acestei semifinale a fost in mod clar a jucatorilor elvetieni de la Servette Geneva care au facut cam ce au vrut cu fundasi lui SKA ,pentru elvetieni au marcat :Park pentru 1-0,Toms pentru 2-0 din pasa lui Park ,si golul cu numarul trei a fost inscris de Deruns,un jucator destul de activ in aceasta partida ,scorul de 3-0 de la pauza primei reprize era cat se poate de convingator ca ceva se intampla cu jucatori din St.Petersburg ,dar cum in hochei conteaza chiar si secundele de penalitate acordate unui jucator ,la revenirea de la cabine cei de la SKA au aratat altfel ,ei au schimbat chiar si portarul la pauza in locul lui M.Sokolov a fost introdus J.Stepanek, ei chiar au demonstrat ca pot juca hochei la nivel ridicat ,au inscris prin Fransson primul gol ,moment in care partida s-a relansat si cei de la SKA au reusit sa inscrie si al doilea gol prin Denisov scorul era de 3-2 ,la acest scor era de asteptat ca cei din St.Petersburg vor risca totul si asa au si facut prin atacuri sustinute la poarta lui T.Stephan care a fost invins pentru a treia oara de Martensson care aducea egalarea si sansa de a juca de la zero aceasta partida ,scor final la terminarea celei de-a doua reprize 3-3,a treia repriza a fost una de tatonare cele doua formati nu au riscat atat de mult incat sa rateze calificarea in finala ,scor alb al acestei reprize 0-0, si astfel s-a intrat in repriza de prelungire unde efortul jucatorilor este mai mare datorita faptului ca se joaca cu doar patru jucatori in afara portarului ,dupa o greseala in aparare cei de la Servette Geneva au pierdut aceasta partida si sansa de a juca in finala cupei Splengler ,si asta dupa ce au avut 3-0 ,sincer sa fiu aceasta echipa elvetiana a jucat foarte bine la acest turneu si organizatori au fost inspirati cand au invitat-o,pentru ca in general la cupa Splengler nu prea sant doua echipe din Elvetia , si datorita faptului ca HC Davos este gazda ,si se considera ca o echipa din Elvetia este deajuns pentru a reprezenta  hocheiul din aceasta tara.
Minutul 63 a fost fatal pentru elvetieni ,dupa trei minute de overtime ,numarul 10 A.But a adus la tacere arena din Davos inscrind un gol destul de frumos dupa ce cei doi fundasi ai lui Servette Geneva s-au ''invitat'' reciproc care sa intervina ,portarul T.Stephan a fost fara replica desi pe toata durata acestei
partide a aparat destule pucuri care ar fi fost cu siguranta goluri sigure.
Scorul acestei partide pe reprize :4-3(0-3)(3-0)(0-0)(1-0),si astfel SKA St.Petersburg este in finala cupei Splengler.

In cea de-a doua semifinala s-au intalnit pentru a doua oara ,echipa gazda HC Davos si echipa Canadei ,care era datoare sa arate ca scorul din prima partida din grupa a fost doar un accident si a demonstrat asta invingand pe HC Davos cu scorul de 4-0,scor la care elvetieni nu au mai avut ce sa spuna nici in teren dar nici in afara sa ,pentru Canada au inscris in prima repriza in minutul 15,prin Holden ca mai apoi in repriza a doua sa inscrie de doua ori prin Bell minutul 37,si Vigier in minutul 38,si ca sa nu se spuna ca in ultima repriza nu s-a inscris ,in minutul 50, Pelletier inscrie pentru 4-0, si astfel cei care se mai indoiau de potentialul echipei Canadei s-au convins cred ca daca vor canadieni pot arata hochei oriunde in lume ,Canada este in finala de la Davos , la cupa Spengler din acest an.
Mult succes si sper sa fie castigatoarea acestui turneu .