div id="mbmcpebul_wrapper" style="max-width: 1445px;">

vineri, 31 decembrie 2010

SKA St.Petersburg este castigatoarea de anul acesta a cupei Spengler

SKA St.Petersburg este castigatoarea finalei de la Davos,si al  noului trofeu al cupei Spengler,ea a invins in finala echipa Canadei cu scorul final de 4-3(1-0)(2-1)(1-2).
Pentru echipa din St.Petersburg au inscris: Shushinskiy in minutul 11,Yashin in repriza a doua  minutul 31, si tot in aceiasi repriza Afinogenov in minutul 37,pentru scorul de 3-1,golul cu numarul 4 al acestei finale pentru SKA St.Petersburg a fost inscris pe tactica gresita , antrenorul canadian Mark Messier care a decis in ca in ultimul minut sa scoata portarul si sa atace cu un jucator in plus cea ce nu era cazul.
Pentru jucatorul celor  la SKA ,Maxim Shushinskiy a fost doar o formalitate sa inscrie din degajare cu poarta goala si sa aduca scorul la 4-2 .
Canadieni au inscris in a doua repriza prin Dupont in minutul 27,el aducand egalarea prin aceasta reusita ,spre finalul partidei canadieni au reusit sa marcheze in minutul 59,prin McLean ca mai apoi sa reuseasca sa inscrie in minutul 60,cand mai erau doar doua secunde pana la final ,s-au mobilizat cam tarziu si asta cred ca a adus infrangerea echipei Canadei care a demonstrat ca desi are jucatori din Europa si nu a deplasat la Davos ,vedete consacrate pot juca inca hochei la nivel inalt ,raman la parerea ca scoaterea portarului in ultimul minut a avut un rol hotarator la scorul final al partidei ,chiar daca unele pareri sant ca la doar un gol diferenta jucatori rusi ar fi jucat altfel ,se pare ca traditia de la cupa Splengler ,din ultimi ani nu s-a schimbat si anume trofeul a fost castigat de echipe din KHL(Kontinental Hockey League)din Rusia ,chiar daca in 2009 a fost castigat de Dinamo Minsk  din Bielorusia, dar avand in vedere ca joaca in liga rusa KHL,cam tot din liga rusa este .
SKA St Petersburg: Stepanek, Fransson, Worobjew, Grebeschkow, Denissow, Semenow, Wischnewski; Suschinski, Martensson, Jaschin, Weinhandl, Cajanek, But, Afinogenow, Brylin, Artjuchin; Schitikow, Krjukow, Rybin.
Canada: Deslauriers, Roche, Brendan Bell, DuPont, Popovic, Cory Murphy, Kwiatkowski, Curtis Murphy, Westcott, Vigier, Pittis, Landry, Kariya, Holden, Down; Lehoux, Metropolit, McLean; Iggulden, Brown, Pelletier.