sâmbătă, 14 mai 2011

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Slovacia 2011 -Semifinale.

Ieri la Bratislava ,pe Orange Arena s-au disputat semifinalele din cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din Slovacia ,in prima semifinala de la ora 17:15 s-au intalnit echipele Cehiei si Suediei ,echipa Cehiei nu a mai reusit sa incante cu jocul sau spectaculos ,si probabil a stricat pronosticurile multora care o vedeau deja in finala dar cum partidele de hochei se joaca pe gheata s-a dovedit ca poti invinge o echipa puternica cum este cea a Cehiei cu un joc total diferit de aceasta ,jucatori suedezi au aratat aseara ca pot face diferenta prin tehnica pusa la punct de catre antrenorul suedez Marts Par , o buna contributie a avut-o si portarul suedez Fasth Viktor care a aparat foarte bine poarta jucatorilor nordici ,spre disperarea lui Patrik Elias si a lui Jaromir Jagr ,linia din care facea parte Jaromir Jagr a fost total anihilata de catre cei desemnati sa o faca din randul suedezilor si au facut-o foarte bine pana la finalul partidei care a fost castigata clar cu un scor categoric deloc onorant pentru echipa Cehiei ,scor final: 5-2(0-0)(2-1)(3-1),si astfel dupa multi ani Suedia ajunge sa se bata si la titlu nu numai la medalia de bronz ca in trecut .Golurile suedezilor au fost marcate de catre :Berglund Patrik in minutele :24:34 si 59:13,Backlund Mikael in minutul 35:10 el a fost declarat si cel mai bun jucator al partidei ,Ericsson Jimmie in minutul 48:07 si Kruger Marcus in minutul 52:29,portarul ceh Ondrej Pavelec desi un portar foarte bun nu a mai reusit sa faca fata atacurilor jucatorilor suedezi care au dovedit ca au valoare de finalisti ai unui campionat mondial .Pentru echipa Cehiei a inscris Patrik Elias in minutele 20:46 si 54:22,a fost cel mai bun jucator ceh al acestei partide .

Rezumat video
                 semifinala 1:Cehia -Suedia
                         sursa :YouTube

In cea de-a doua semifinala s-au intalnit echipele Rusiei si Finlandei ,la fel ca si in prima semifinala foarte multe voturi au fost pentru echipa rusa ca va ajunge in finala avand la acest campionat mondial aproape cel mai bun lot posibil si dupa eliminarea echipei Canadei au fost declarati favoriti acestei partide ,dar nu a fost sa fie asa echipa rusa nu a reusit sa inscrie nici macar un gol in aceasta semifinala ,au facut-o insa finlandezi care au marcat de trei ori in poarta aparata de
Konstantin Barulin ,care cel putin la primul gol a fost spectator din tribuna daca pot spune asa ,un gol care va ramane mult in mintea rusilor si care cu greu au mai reusit sa mai duca la capat aceasta partida ,in acesta semifinala nu le-a iesit chiar nimic si nume celebre in hocheiul mondial precum Yevgeni Artyukhin, Ilya Kovalchuk ,Alexei Morozov sau Alexander Ovechkin nu au reusit sa faca nimic pentru a
califica echipa rusa in finala ,iar daca se spunea ca din semifinale vor iesi invingatoare echipele Cehiei si Rusiei si se va redita finala de anul trecut de la Campionatul Mondial din Germania ,nu a fost asa niciuna din echipele de anul trecut nu au reusit calificarea in finala ,finala din acest an fiind una scandinava.
Golurile echipei Finlandei au fost inscrise de :
Granlund Mikael in minutul 25:13,Lajunen Jani in minutul :47:40 si
Immonen Jarkko in minutul 49:15,cel mai bun jucator al acestei semifinale a fost declarat portarul finlandez Vehanen Petri care a reusit sa nu primeasca nici un gol in cele trei reprize de joc .

semifinala 2:Rusia-Finlanda

Finala mica dintre Cehia si Rusia va fi pe data de 15 mai 2011,la ora 17:00(ora Romaniei) ,la Bratislava pe Orange Arena .
Finala Campionatului Mondial de Hochei pe gheata din Slovacia 2011,va fi la Bratislava ,pe Orange Arena la ora 21:30 (ora Romaniei).
Postul de televiziune Sport1 (pentru Romania-DigiTv-RDS&RCS),va transmite in direct finala mare,si inregistrata finala mica ,dintre Cehia si Rusia,cine nu receptioneaza acest post poate urmari si online pe LiveTV :http://livetv.ru/en/.