luni, 16 mai 2011

Finlanda este noua campioana mondiala la Hochei pe gheata

Ieri  seara in Slovacia la Bratislava,pe Orange Arena s-a disputat finala Campionatului Modial de Hochei pe gheata,in aceasta finala s-au intalnit Suedia si Finlanda ,partida castigata cu un scor destul de mare de hocheisti finlandezi si anume 6-1(0-0)(1-1)(5-0),desi primii care au marcat au fost suedezi prin numarul 91 Paajarvi Magnus in minutul 27:40 si deja moralul finlandezilor era destul de scazut ,cel care a readus dorinta de a lupta a fost  Immonen care a reusit in ultima faza a reprizei a doua sa inscrie si sa aduca egalitatea pe tabela de marcaj era minutul 39:53,se pare ca de aici s-a cam terminat si moralul echipei suedeze care a ratat foarte mult in primele doua reprize ale partidei si desi au dominat jocul s-au vazut egalati ,venea a treia repriza si orice greseala era egala cu pierderea finalei si a cupei mondiale la Hochei pe  gheata.
Finlandezi au reusit sa inscrie si au avut un moral mai bun toata repriza a treia care a hotarat si castigatoarea din acest an din Slovacia,al titlului de campioana mondiala la Hochei pe gheata.
Au inscris pentru echipa finlandeza :Nokelainen Petteri in minutul 42:35 pentru 2-1,Kapanen Niko in minutul 43:21 pentru 3-1,Pesonen Janne in minutul 56:41 pentru 4-1,Pyorala Mika in minutul 57:16 pentru 5-1,si Pihlstrom Antti in minutul 59:05 pentru 6-1,portarul suedez desi a aparat foarte bine pana in aceasta finala s-a vazut total depasit de atacurile finlandezilor care s-au razbunat parca pentru toate finalele pierdute de pana acum ,o finala pe care finlandezi au castigat-o meritat si astfel dupa ce primul lor titlu mondial castigat in 1995 la Stockholm in Suedia ,iata ca si cel de-al doilea titlu il castiga tot in fata echipei Suediei dupa 16 ani ,la Bratislava in Slovacia.

REZUMAT VIDEO FINALA
SUEDIA -FINLANDA
Sursa:YouTube
Finlanda este noua campioana mondiala la Hochei pe gheata ,si ce promovare putea fi mai buna pentru Campionatul Mondial de Hochei pe gheata de anul viitor care se va desfasura in cele doua tari ajunse in finala ,prima grupa va fi la Stockholm in Suedia iar a doua grupa va fi in Finlanda la Helsinki fiecare grupa va avea opt echipe iar ultima clasata din grupa va retrograda direct si nu ca pana acum cu runda de retrogradare sa speram ca noul format va oferi posibilitatea tuturor echipelor participante sa spere la un loc in semifinale si de ce nu in finala .
In finala mica disputata tot ieri la Bratislava ,pe Orange Arena echipa Cehiei a invins Rusia cu scorul de 7-4(2-3)(3-1)(2-0),si daca multi tot au vazut aceasta partida ca pe o finala ,au si avut-o dar ca nu cea care inchide turneul final,in aceasta finala mica echipa Cehiei a fost net superioara echipei Rusiei si a meritat medalia de bronz .