marți, 14 mai 2019

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, Slovacia 2019-ziua 4,USA invinge Finlanda ,Rusia invinge Cehia ,si Canada invinge Slovacia.

Ieri 13 mai 2019, în a patra zi de competiţie la Campionatul Mondial din Slovacia, s-au disputat 4 partide câte două din fiecare grupă A şi B.
Iată şi rezultatele acestor partide:
Grupa A,patinoar Steel Arena -Košice
USA-Finlanda=3-2(2-1)(0-1)(0-0)(1-0)-OT
Echipa USA a reuşit o victorie importantă în faţa echipei Finlandei, chiar dacă nu a reuşit asta în timpul regulamentar de joc şi în Overtime rămâne o victorie şi două puncte câştigate.
Pentru echipa USA au inscris :numarul 76-Skjei  Brady in minutul 00:50,numarul 13-Gaudreau Johnny in minutul 10:36,si golul victoriei inscris in Overtime de numarul 21-Larkin Dylan  in minutul 63:47.
Pentru echipa Finlandei au inscris :numarul 82-Personen Harri in minutul 19:05 si numarul 20-Ojamaki Niko in minutul 39:28.
Slovacia-Canada=5-6(2-2)(2-3)(1-1).
A doua partidă din grupa A, a fost probabil cea mai frumoasă de până acum şi deşi am crezut că partida se va disputa şi în prelungiri, nu a fost aşa echipa Canadei a reuşit să învingă Slovacia în timpul regulamentar de joc la diferenţă de doar un gol şi să câştige cele trei puncte.
Echipa Slovaciei a jucat exemplar şi nu a dat nici un răgaz de avantaj pe tabela de marcaj pe toată durata partidei, şi deşi au condus cu 2-0 au pierdut repede acest avantaj de două goluri care în Hocheiul pe gheaţă nu înseamnă foarte mult mai ales când mai sunt de jucat încă două reprize, avantajul de două goluri l-au avut şi în a doua repriză dar şi de această dată nu au reuşit să îl menţină până la finalul reprizei primind trei goluri.
Pentru echipa Canadei au inscris :numarul 39-Mantha Anthony in minutul 16:20,numarul 27-Theodore Shea in minutul 18:10,numarul 81-Marchessault Jonathan in minutul 27:01,numarul 71-Cirelli Anthony in minutul 28:43,numarul 51-Stecher Troy in minutul 36:40,si golul victoriei in ultima secunda din aceasta partida ,numarul 61-Stone Mark in minutul 59:59.
Pentru echipa Slovaciei au inscris :numarul 19 -Sukel Matus in minutele 07:14 si 51:45,numarul 23-Liksa Adam in minutele 08:18 si 25:09,numarul 27-Nagy Ladislav in minutul 21:49.
Grupa B ,patinoar Ondrej Nepela-Bratislava
Rusia-Cehia=3-0(1-0)(1-0)(1-0).
Echipa Rusiei care se află pe primul loc în grupa B, a reuşit să învingă puternica echipa a Cehiei la diferenţă de trei goluri fără să primească nici un gol, au înscris câte un gol în fiecare repriză.
Golurile echipei Rusiei au fost inscrise de catre :numarul 13-Andronov Sergei in minutul 13:02,numarul 97-Gusev Nikita in minutul 32:35 si numarul 22- Zaitsev Nikita in minutul 59:04.

Norvegia-Suedia=1-9(0-3)(0-5)(1-1).
În a doua partidă din grupa B, actuala campioană mondială Suedia s-a distrat cu echipa Norvegiei pe care a învins-o la scor, o partidă fără un prea mare istoric şi în care Suedia a jucat parcă pentru a face golaveraj în eventualitatea unei egalităţi la puncte cu altă echipă din această grupă.
Pentru echipa Suediei au inscris :numarul 10-Wennberg Alexander in minutele 00:39 si 29:38,numarul 72-Hornqvist Patric in minutele 06:40 si 22:54,numarul 88-Nylander Wiliam in minutul 18:22,numarul 9-Kempe Adrian in minutul 22:05,numarul 29 -Kempe Mario in minutul 26:40,numarul 21-Eriksson Loui in minutul 38:40.si numarul 32-Lindblom Oskar in minutul 57:29.
Pentru echipa Norvegiei a inscris :numarul 8-Trettenes Mathias in minutul 51:14.