joi, 16 mai 2019

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, Slovacia 2019-ziua 6-USA învinge Marea Britanie, Germania învinge Slovacia şi Rusia învinge Italia la scor.

În a şasea zi de competiţie ieri 15 mai 2019, la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă din Slovacia, s-au disputat patru partide câte două din fiecare grupă şi s-au înregistrat următoarele rezultate:
Grupa A,patinoar Steel Arena -Košice
USA-Marea Britanie=6-3(1-1)(3-1)(2-1).
Echipa USA nu a avut mari probleme cu nou promovata echipa a Mari Britanii pe care a invins-o la diferenta de trei goluri ,dor prima repriza au terminat la egalitate 1-1,din repriza a doua echipa USA a demostrat ca nivelul valoric este diferit ,prin aceasta noua victorie echipa USA obtine cele 3 puncte si ocupa locul doi in Grupa A ,cu opt puncte din patru partide disputate ,si un golaveraj de 17-10.
Germania-Slovacia=3-2(0-0)(1-2)(2-0).
Pentru echipa Germaniei au inscris:numarul 65 -Michelis Marc in minutul 23:54 ,numarul 58-Eisendsmichd Markus in minutul 58:08 si golul victoriei numarul 29-Draisaitl Leon in minutul 59:33.
Pentru echipa Slovaciei au inscris :numarul 2-Sekera Andrej in minutul 28:30 si numarul 79-Hudacek Libor in minutul 29:55.Echipa Germnaiei este la a patra victorie in grupa A ,si se pare ca este ca si calificata in Optimile de finala ,in prezent este pe primul loc in Grupa A cu 12 puncte din patru partide si un golaveraj de 11-5,pentru echipa Germaniei urmeaza trei partide extrem de grele si asta datorita adversarilor cu care mai are de disputat partide in aceasta grupa A,acestia sunt Canada ,USA si Finlanda .
Echipa Slovaciei chiar daca a pierdut aceasta partida mai are sanse sa se califice de pe locul 4 ,deoarece mai are de jucat cu Franta ,Marea Britanie ,si Danemarca echipe pe care la felul cum a jucat pana acum le poate invinge si se poate califica in Optimile de finala ,asta chiar daca va avea de intalnit mai apoi un adversar destul de puternic din Grupa B .
Faptul ca au invins echipa USA in prima partida si au pierdut foarte greu cu echipa Canadei la doar un gol diferenta spune foarte mult despre echipa Slovaciei care are mari sanse sa faca in continuare o figura frumoasa la acest Campionat Mondial.
Grupa B ,patinoar Ondrej Nepela-Bratislava
Elvetia-Norvegia=4-1(1-0)(1-0)(2-1).
Echipa Elvetiei a invins Norvegia si ocupa locul doi in Grupa B,cu 12 puncte  acelasi numar de puncte ca si echipa Rusiei care se afla pe primul loc dar care are un golaveraj mai bun.
Pentru echipa Elvetiei au inscris :numarul 10-Ambhul Andres in minutele 05:30 si 56:02,numarul 13-Hischier Nico in minutul 20:34,si numarul 15-Hoffman Gregory in minutul 49:01.
Pentru echipa Norvegiei a inscris numarul 18-Lindstrom Tobias in minutul 58:04.
Rusia-Italia=10-0(4-0)(4-0)(2-0).
Echipa Rusiei nu a avut nici o emotie in partida pe care a castigat-o la scor cu nou promovata echipa a Italiei ,echipa Rusiei este pe primul loc in Grupa B cu un total de 12 puncte din patru partide disputate si un golaveraj de 23-2,doar echipa Norvegiei in prima partida disputata in grupa B,a reusit sa inscrie de doua ori in poarta echipei Rusiei.