sâmbătă, 18 mai 2019

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, Slovacia 2019-ziua 8-Slovacia învinge Franţa, Norvegia învinge Austria şi Finlanda învinge Marea Britanie.

În Slovacia în cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă - Divizia de Top pe cele două patinoare gazdă din Košice şi Bratislava s-au disputat în data de 17 mai 2019, patru partide câte două în fiecare grupă A şi B.
Iata si rezultatele acestor partide disputate in a opta zi de competitie :
Grupa A,patinoar Steel Arena -Košice
Franta-Slovacia=3-6(0-2)(2-1)(1-3).
Echipa Slovaciei a reusit o noua victorie si a urcat in clasamentul grupei A ,pe locul 5,cu 6 puncte din 5 partide disputate si un glaveraj de 19-15.
Finlanda-Marea Britanie=5-0 (0-0)(3-0)(2-0).
Echipa Finlandei dupa aceasta victorie ocupa primul loc in Grupa A,cu un total de 13 puncte din cinci partide disputate ,si un golaveraj 17-7.pe locul doi se afla echipa Germaniei cu 12 puncte ,dar care are o partida mai putin disputata.
Pentru echipa Finlandei au inscris:numarul 25-Rajala Toni in minutul 20:24,numarul 55-Othamaa Atte in minutul 25:08,numarul 41-Kiviranta Joel in minutul 34:59,numarul 71-Kuusela Kristian in minutul 57:27 si numarul 4-Lehtonen Mikko in minutul 54:49.
Grupa B ,patinoar Ondrej Nepela-Bratislava
Austria-Norvegia=3-5(0-1)(1-1)(2-3).
Echipa Norvegiei obtine prima sa victorie in aceasta grupa B ,si se indeparteaza de zona de retrogrdare in divizia secunda ,in prezent echipa Norvegiei se afla pe locul 6 in Grupa B,cu 3 puncte din 5 partide disputate si un golaveraj de 11-28.
Cehia-Italia=8-0(1-0)(4-0)(3-0).

Echipa Cehiei a invins la scor echipa Italiei ,si a urcat in clasamentul acestei grupe B pana pe locul 3 ,in prezent echipa Cehiei are un total de 12 puncte si un golaveraj de 29-10.
Echipa Italiei mai poate spera in ramanerea in aceasta Divizie de Top ,doar daca va invinge Austria in ultima partida pe care o va avea de disputat in data de 20 mai 2019 ,cele doua echipe vor lupta in partida directa pentru cele 3 puncte si ramanerea in Divizia de Top.
In prezent echipa Italiei ocupa ultimul loc in Grupa B ,cu 0 puncte si un golaveraj de o-38.
Echipa Italiei nu a reusit sa inscrie nici un gol la aceasta editie de Campionat Mondial si este cea mai slaba evolutie a unei echipe nou promovate in Divizia de Top a Hocheiului pe gheata mondial.
De mentionat ca vor retrograda doua echipe din Divizia de Top ,in Divizia 1- Grupa A ,aceste echipe vor fi ultimele clasate din cele doua grupe A si B.
Dupa evolutia de pana acum la acest Campionat Mondial se pare ca vor retrograda cele doua echipe nou promovate in Divizia de Top ,si anume Italia si Marea Britanie.