marți, 14 mai 2019

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, Slovacia 2019-ziua 3, Germania invinge Danemarca ,USA invinge Franta,si Rusia invinge la scor Austria.

În data de 13 mai 2019, în cadrul Campionatului Mondial de Hochei pe gheaţă care se desfăşoară în Slovacia s-au disputat 6 partide, câte trei partide în cele două grupe A şi B.
Iata si rezultatele acestor partide:
Grupa A,patinoar Steel Arena -Košice
USA -Franta=7-1(3-0)(2-0)(2-1).
Marea Britanie-Canada=0-8(0-2)(0-3)(0-3).
Danemarca-Germania=1-2(0-0)(0-2)(1-0).
Echipa Germaniei a reusit a doua victorie in grupa A,in fata echipei Danemarcei ,chiar daca la un singur gol diferenta ,cele trei puncte castigate sunt extrem de importante in cursa pentru calificarea din aceasta grupa cu echipe puternice precum Finlanda ,Canada ,USA si Slovacia.
Pentru echipa Germaniei au inscris :numarul 22-Plachta Matthias in minutul 30:27 si numarul 95-Tiffels Frederik in minutul 39:49.
Pentru echipa Danemarcei a inscris numarul 50-Bau Mathias in minutul 50:19.