vineri, 17 mai 2019

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă, Slovacia 2019-ziua 7-Suedia învinge Austria la scor, Finlanda învinge Danemarca şi Cehia învinge Letonia.

În ziua cu numărul 7 de competiţie la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă din Slovacia, s-au disputat in data de 16 mai 2019,patru partide câte două din fiecare grupă A şi B.
Iată şi rezultatele acestor partide:
Grupa A,patinoar Steel Arena -Košice
Canada-Franta=5-2(3-0)(0-1)(2-1).
Echipa Canadei a reuşit să învingă echipa Franţei şi să recupereze puncte în clasamentul grupei A, în prezent după această victorie ocupă locul 3 cu doar 9 puncte din patru partide disputate şi un golaveraj de 20-10.
Pentru echipa Canadei au înscris:numarul 39-Mantha Anthony in minutele 08:19 si48:36 ,numarul 25-Nurse Darnell in minutul 10:50,numarul 71-Cirelli Anthony in minutul 16:15,numarul 61-Stone Mark in minutul 50:27.
Pentru echipa Frantei au inscris :numarul 9-Fleury Damien in minutul 36:13 ,si numarul 81-Rech Anthony in minutul 42:55.
Finlanda-Danemarca=3-1(0-0)(2-1)(1-0).
Echipa Finlandei a reusit a treia victorie si se claseaza pe locul doi in grupa A ,cu un total de 10 puncte din patru disputate si un golaveraj de 11-7.
Pentru echipa Finlandei in aceasta partida au inscris:numarul 24-Kakko Kaapo in minutul 25:49 ,numarul 65-Manninen Sakari in minutul 34:19,si numarul 82 -Pesonen Harri in minutul 51:07.
Pentru echipa Danemarcei a inscris numarul 29-Madsen Morten in minutul 21:49.
Echipa Danemarcei nu a putut rezista echipei Finlandei decat in prima repriza ,dupa care in a doua repriza desi au avut un avantaj de un gol nu au putut mentine acest avantaj decat 4 minute ,dupa care nu a mai reusit sa se apropie periculos de poarta portarului finlandez Lankinen Kevin.
Echipa Danemarcei ocupa in prezent locul 5,in Grupa A cu 5 puncte din patru partide disputate ,pentru a se califica trebuie sa nu mai piarda nici o partida din grupa ,dar avand in vedere ca ultimele trei partide vor fi contra echipelor USA , Canadei si Slovaciei cam grea aceasta misiune pentru jucatorii danezi.
Grupa B ,patinoar Ondrej Nepela-Bratislava
Suedia-Austria=9-1(5-0)(2-0)(2-1).
În Grupa B, Suedia actuala Campioană Mondială nu a avut un adversar pe măsură şi a învins la scor echipa Austriei, penultima clasată în prezent în Grupa B.jucătorii suedezi au făcut o partidă şcoală cu echipa Austriei care nu a arătat absolut nimic la acest Campionat Mondial, la fel ca şi ultima clasată în grupa B echipa Italiei.
Echipa Suediei dupa aceasta victorie ocupa locul 4,in Grupa B cu un total de 9 puncte din patru partide disputate si un golaveraj de 28-7.
Cehia-Letonia=6-3(0-2)(4-0)(2-1).
Desi au pierdut prima repriza din aceasta partida la diferenta de doua goluri jucatorii cehi au reusit sa revina in repriza a doua si sa mentina avantajul castigand aceasta partida contra echipei Letoniei.
Dupa aceasta victorie echipa Cehiei ocupa locul trei in Grupa B,cu 9 puncte si un golaveraj de 19-8.
Echipa Letoniei se clasează în prezent pe locul 5 în Grupa B, cu un total de 6 puncte din patru partide disputate şi un golaveraj de 12-11.