sâmbătă, 15 iunie 2024

Germania învinge Scoţia la scor în prima partidă la Euro 2024.

Ieri seară 14 iunie 2024 la München în partida de deschidere a Campionatului European de fotbal care se desfăşoară în Germania în perioada 14 iunie 2024 -14 iulie 2024 s-au întâlnit in grupa A echipa ţări gazdă Germania şi Scoţia această partidă a fost câştigată de echipa Germaniei cu scorul final de 5-1(3-0).
La această partidă au asistat aproximativ 66.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Clement Turpin din Franţa.
Cartonaşe galbene: Robert Andrich în minutul 31 şi Jonathan Tah în minutul 62 pentru Germania, Anthony Ralson în minutul 48 pentru Scoţia.
Cartonaș rosu:Ryan Porteous în minutul 44 pentru Scoţia.
Au înscris în această partidă: Florian Wirtz în minutul 10, Jamal Musiala în minutul 19, Kai Havertz în minutul 45+1 (din penalty), Niclas Fullkrug în minutul 68 şi Emre Can în minutul 90+3 pentru echipa Germaniei.
Golul echipei Scoţiei a fost de fapt un autogol al lui Antonio Rudiger în minutul 87.
Germania:
Manuel Neuer, Joshua Kimmich , Antonio Rudiger, Jonathan Tah, Toni Kross(Emre Can -minutul 80),Maximilian Mittelstädt , Robert Andrich (Pascal Gross- minutul 46), Jamal Musiala(Thomas Müller -minutul 74), Ilkay Gündoğan, Florian Wirtz(Leroy Sane -minutul 63), Kai Havertz(Niclas Fullkrug -minutul 63).
Scoția:
Angus Gunn,Ryan Porteous,Jack Hendry,Kieran Tierney( Scott Mc Kenna -minutul 77),Anthony Ralston, Andrew Robertson, John McGinn(Kenny Mc Lean), Scott Mc Tominay, Callum Mc Gregor(Billy Gilmour-minutul 67), Ryan Christie( Lawrence Shankland -minutul 82), Che Adams(Grant Hanley - minutul 46).
În a doua partidă la Köln echipa Elveţiei a învins cu scorul final de 3-1 (2-0) echipa Ungariei.